به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، انجام جراحی قلب باز برای بیماران بسیار دردناک و دشوار است اما نظارت مستمر بر وضعیت سلامت این بیماران بعد از جراحی و بدون دسترسی دائمی به پزشک امری دشوارتر است.

اکنون محققان دانشگاه پردو برچسب هوشمندی را ساختند که در واقع یک حسگر پوشیدنی است و با هزینه بسیار ناچیز قادر است وضعیت سلامت بیماران را به طور دائمی تحت نظارت قرار داده و در صورت لزوم در رابطه با وضعیت سلامت جسمی آنها هشدار دهد.

یکی از کاربردهای بالقوه این ابزارهای هوشمند برای ورزشکارانی است که مایلند در طول تمرینات بدنی، از وضعیت سلامت جسمانی خود آگاه شوند.

این برچسب هوشمند از جنس سلولز ساخته شده و با محیط زیست کاملا سازگار است. به منظور دستیابی به حداقل ضخامت و حداکثر انعطاف‌پذیری، این برچسب‌ها به صورت نوارهای مارپیچ ساخته شده‌اند. به‌منظور جلوگیری از تخریب برچسب‌ها در اثر عرق کاربر، سطح آنها با استفاده از مولکول‌های دافع آب، چربی، غبار و باکتری پوشیده می‌شود.

برای ساخت این برچسب‌های هوشمند می‌توان از فناوری‌های چاپ مورد استفاده در تولید کتاب و نشریات بهره گرفت و هزینه تولید هر برچسب حدود پنج سنت است. (ایرنا)