به گزارش خبرنگار طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر سید علی مرعشی در نشست خبری تشریح خدمات امدادی و درمانی هلال احمر اظهار کرد: تیم‌های پزشکی پیش از شروع اربعین حسینی جهت ارائه خدمات به کربلا اعزام شدند.

وی با بیان اینکه آمار مسمومیت غذایی در مراسم اربعین بسیار کم بوده‌ است، افزود: جهت تهیه دارو از اسفند ماه اقدامات لازم انجام شده است و در مراسم اربعین هیچ کمبود دارویی در چادرها وجود نداشت و اگر فردی نیازمند مسکن یا داروی دیگر بود به صورت رایگان در اختیار زائرین قرار داده شد.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر خاطر نشان کرد: امسال ۱۴تریلی از طریق مرز زمینی به کربلا ارسال کردیم.

مرعشی با بیان اینکه امسال تعداد امبولانس‌های نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، عنوان کرد: امسال ۳۰ آمبولانس و ۱۸ اتوبوس آمبولانس به زائرین اربعین حسینی ارائه خدمات دادند.

مرعشی با بیان اینکه امسال بیش از ۲۲۰۰ نیرو اعم از پزشک، پرستار،‌امدادگر و … به عراق اعزام شدند، گفت: امسال برای نخستین بار همکاران متخصص طب سنتی با ما همکاری داشته و یک موکب در این زمینه راه‌اندازی شد و خدمات دارویی، درمانی و ماساژ برای زائران ارائه داده شد.

وی ادامه داد: بیش از ۱۳ هزار و ۹۰۰ خدمت در  ارتباط با طب سنتی به زائران حسینی ارائه شد و یکی از شلوغ‌ترین درمانگاه‌های ما مربوط به طب سنتی بود.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر از آسیب، بستری و انتقال سریع و انتقال ۳۹۹ زائر خبر داد و گفت:‌ ۱۵۳ مورد از این حادثه‌دیدگان  توسط همکاران ما با آمبولانس و اتوبوس‌آمبولانس به ایران منتقل شدند.

وی گفت: تا روز گذشته یک میلیون خدمت به زائرین ارائه شد که البته این افراد تنها زائران ایرانی نبوده همچنین امسال برای نخستین بار همکاران ما در کنار پزشکان عراقی در بیمارستان‌الحسین خدمات مختلف اعم از جراحی ارائه دادند و البته خدمات ما به طور کلی خالی از اشکال نبود و امیدواریم با آسیب‌شناسی اربعین برای سال آینده مشکلات را مرتفع سازیم.

رئیس سازمان هلال احمر عنوان کرد: در بسیاری از ماموریت‌ها در کنار ما تیمی از وزارت بهداشت وجود داشت و در صورتی که شک به بیماری واگیر خطرناکی بود حتما گزارش و اقدامات لازم انجام می‌گرفت که خوشبختانه نسبت به حجم زائرین بیماری منتقلی چندانی وجود نداشت.

مرعشی یادآور شد: خوشبختانه امسال کمبودی در زمینه دارو نداشتیم و برخی از داروهای ما در انبار هلال‌احمر در عراق برای مأموریت‌های بعدی باقی ماند.