به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، هدایت الله خادمی‌با تایید خبر افزایش تعداد مبتلایان به سرطان در استان خوزستان در بیان علل آن گفت: به غیر از نوع تغذیه و روند شناسایی این بیماری در این استان یکی دیگر از عوامل شیوع بیماری سرطان در استان خوزستان به اثرات ناشی از مواد شیمیایی مورد استفاده در زمان جنگ برمی‌گردد.

وی ادامه داد: توسعه ریزگردها از دیگر عوامل شیوع این بیماری در این منطقه بوده است که در پی استنشاق آنها به مرور افراد دچار بیماری‌های تنفسی و در نهایت سرطان می‌شوند.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس، بیان کرد: اجرای طرح‌های حفاری در صنعت نفت از دیگر علل بروز این بیماری‌ها بوده چرا که در روند فعالیت خود از مواد شیمیایی متعددی استفاده می‌کنند که اغلب سرطان زاست، کما اینکه در حفاری از یک سیالی تحت عنوان گل حفاری استفاده می‌کنند که در سطح خوزستان رها شده سپس همراه با ریزگردها در هوا منتشر می‌شود و مردم آن را استنشاق می‌کنند.

وی افزود: مشکلات اقتصادی کنونی نیز یکی از عواملی است که موجب رشد این قبیل بیماری‌ها می‌شود، چرا که به غیر از استرس دائمی، مردم از توان مالی کافی برای انجام آزمایشات دوره‌ای به منظور تشخیص به موقع بیماری‌ها برخوردار نیستند، بنابراین در زمان رشد بیماری متوجه آن می‌شوند، ضمن اینکه دسترسی به مراکز درمانی تخصصی هم وجود ندارد به این دلیل که به غیر از کمبود امکانات، شرایط زیست محیطی منطقه هم باعث شده تا نخبگان و پزشکان متخصص این استان را ترک کنند.

وی یادآورشد: سرطان دستگاه گوارشی، کبد و پوست از شایع‌ترین نوع سرطان در استان خوزستان است، همچنین ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی از دیگر مواردی است که در این استان شایع شده است و حتی زنان این منطقه به نسبت زنانی که در سایر استان‌ها زندگی می‌کنند بیشتر به این بیماری دچار شده‌اند.

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان، تاکید کرد: بی‌تردید مشکلات این منطقه قابل حل کردن است به شرط اینکه از مدیران نخبه جوان و کارآمد در بخش‌های مختلف استفاده شود که با بررسی تمام ابعاد این موضوع در جهت ساماندهی بخش‌های مرتبط با حوزه سلامت از جمله بهره‌مندی بیماران از بیمه سلامت گامی‌اساسی بردارند.