به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، رسول خضری ، با اشاره به وجود ۵ میلیون افغانستانی در کشور، گفت: ۲ و نیم میلیون از این تعداد به صورت غیرقانونی در کشور زندگی می کنند و تمامی ۵ میلیون نفر در کشور دارای شغل هستند و حتی یک نفر از آنها بیکار نیست این در حالی است که ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جوان بیکار در ایران وجود دارد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، افزود: دولت باید در این رابطه پاسخگو باشد که چطور برای ۵ میلیون افغانستانی زمینه اشتغال‌زایی را فراهم کرده اما برای ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جوان بیکار ایرانی جویای کار که ۴۲ درصد آنها فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند اقدامی انجام نمی دهد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه میزان بیکاران باسواد کشور سه برابر بیکاران بی سواد است، تصریح کرد: افاغنه در تمامی ادارات مشغول کار هستند و حتی اگر در نهاد ریاست جمهوری نیز جستجو کنیم ۲۰ افاغنه در حال فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه امنیت کشور افغانستان تا حدود زیادی تامین شده و باید افاغنه سریع‌تر به کشورشان بازگردند، گفت: به طور حتم با بازگشت این افراد به کشورشان فضای کار برای جوان ایرانی مهیا می‌شود؛ در واقع دستگاه‌ها وکارفرماها برای فرار از پرداخت بیمه و نیروی کار ارزان اتباع غیرمجاز را به کارگیری می‌کنند که این اقدام غیراصولی، غیرانسانی و غیرقانونی است و دولت باید در این رابطه پاسخگو باشد البته بزرگ‌ترین و بدترین و ناکارآمدترین کارفرما دولت است.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه کشور در تب بی‌مدیریتی می سوزد، افزود: وزارت کشور باید هر چه سریع‌تر لایحه ساماندهی اتباع بیگانه را به مجلس ارائه کند البته ساماندهی اتباع نیاز به قدرتی بالاتر از وزیر کشور دارد و نیاز است هر سه قوه لایحه‌ای را تدوین و تصویب کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی،با انتقاد از اینکه اتباع افاغنه غیرمجاز در تمامی مشاغل کشور حضور فعالی دارند، ادامه داد: افاغنه در اولویت اول اشتغال اما ایرانی‌ها در رده‌های پایین قرار دارند و به سبب نیروی کار ارزان جذب افاغنه نسبت به نیروی کار ایرانی بیشتر است.