به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، فلسفه و علت افزایش سهم سوابق تحصیلی و تاثیر آن بر رقابت‌های کنکوری  چیست؟ تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری مصوبه مجلس است. طبق قانون، اعمال سوابق باید به نحوی باشد که به‌تدریج ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها از طریق سوابق تحصیلی پر شود که سهم سوابق تحصیلی در آن ۱۰۰ درصد است اما برای باقی رشته‌ها دو روش دیگر در قانون آمده که یکی اعمال سابقه تحصیلی  و کنکور عمومی و دیگری اعمال سابقه تحصیلی و کنکور عمومی‌و اختصاصی است. در هر صورت سابقه تحصیلی در کنکور، اثرگذار و قانونی است. به همین جهت مادامی‌که کنکور برقرار باشد سابقه تحصیلی هم در آن اعمال می‌شود  و به این معناست که هر چه سهم سابقه تحصیلی افزایش یابد، سهم نمره کنکور در گزینش کم می‌شود.

در اوایل سال جاری طبق مصوبه شورای برنامه‌ریزی آزمون ورودی دانشگاه و مراکز آموزش عالی مقرر شد تأثیر سوابق تحصیلی که طی چند سال اخیر ۳۰ درصد و به صورت مثبت اعمال می‌شد به ۳۰ درصد قطعی برای سال تحصیلی ۹۸  برسد که طبق گفته برخی کارشناسان و صاحبنظران چنین تصمیمی‌موجب افزایش التهاب و تب کنکور می‌شد.

از سوی دیگر، خادمی‌ نماینده مجلس با بیان اینکه با تاثیر قطعی معدل در کنکور کسی که معدلش۲۰ است به دانشگاه می‌رود و در رشته‌های خوب قبول می‌شود و کسی که معدلش ۱۹/۸۰ شود این شانس را از دست خواهد داد گفت: بر اساس این طرح به کسی که معدلش ۲۰ است بالاترین رتبه را می‌دهند و به کسی که ۱۹/۸۰ شد رتبه پایینی تعلق می‌گیرد و اختلاف بین این دو فرد به قدری زیاد می‌شود که فردی که معدلش ۱۹/۸۰ شده شانس انتخاب رشته‌های خوب را ندارد. (ایسنا)