به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، حسین عارفی اظهار کرد: هلال‌احمر در اربعین امسال از سوی ستاد اربعین استان به‌عنوان مسئول کمیته امداد و نجات تعیین‌ شده و در این راستا کار خدمات‌دهی به زائران حسینی را در حوزه امداد و نجات بر عهده خواهد داشت.

عارفی با بیان اینکه تعداد ۲۵ پایگاه امداد و نجات ثابت و سیار در محورهای مواصلاتی استان راه‌اندازی شده و فعالیت خود را در حماسه بزرگ اربعین حسینی آغاز کرده‌اند، افزود: ارائه خدمات امداد و نجات به زائران در اربعین تا ۱۱ آبان ادامه خواهد داشت. در این طرح ۳۹ دستگاه آمبولانس بکارگیری و ۱۵ دستگاه سِت نجات تهیه شده و ۲۵۰ نیرو روزانه در این پایگاه‌ها مشغول خدمت دهی هستند.

وی اظهار کرد: پنج تیم  واکنش سریع و یک تیم به صورت آماده باش در محل پایگاه امداد و نجات صفر مرزی مهران در نظر گرفته شده و به‌صورت ۲۴ ساعته پایانه مرزی و مسیر خروج زائران را برای خدمات‌دهی احتمالی، داخل و خارج از مرز را پوشش می‌دهند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر ایلام افزود: تیم‌های موتوری امداد و نجات این جمعیت از پایانه مرزی مهران تا پل زائر آماده امدادرسانی به زائران اباعبدالله الحسین‌(ع) هستند.

عارفی خاطر نشان کرد: با توجه به ازدحام جمعیت از پایانه مرزی مهران تا پل زائر، امسال سه تیم توانای خواهران در محل پایانه صفر مرزی مستقر شده و خدماتی را به زائران خانم که نیاز دارند ارائه می‌دهند، این تیم‌ها تا آخر اربعین در پایانه و مرز مهران حضور خواهند داشت.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان ایلام گفت: در راستای خدمات‌دهی بهتر به زائران، قرارگاه جمعیت هلال‌احمر کشور در مرز مهران استقرار پیدا کرده است. همچنین بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌گرفته، در اربعین امسال دو فروند بالگرد این جمعیت به همراه بالگردهایی که در اختیار مرکز فوریت‌های پزشکی است با هدف تسریع در روند امدادرسانی کار امداد هوایی را انجام می‌دهند.

عارفی با بیان اینکه در صورت نیاز به اسکان اضطراری خصوصاً در بازگشت زائران و کمبود اتوبوس و نامساعد بودن شرایط هوا، جمعیت هلال احمر استان آمادگی کامل برای اسکان اضطراری زائرین را دارد، ابراز امیدواری کرد که امسال همچون سال‌های گذشته، ارائه خدمت به زائران اباعبدالله الحسین(ع) با موفقیت انجام شود. ما میزبانی زائران آن حضرت را توفیقی می‌دانیم که خداوند عطا کرده و امیدواریم با هم افزایی بیشتر میان دستگاه ها، وظایف خودمان را به خوبی انجام دهیم.(ایلنا)