به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، احمد قویدل درباره «دریافت کمک‌های مردمی‌توسط جمعیت هلال احمر»، اظهار داشت: نکته مهم این است که برای وقوع هر بحرانی در کشور که حاصل بلایای طبیعی است، ساختاری تعریف شده است.

وی ادامه داد: انجمن هموفیلی به عنوان یک سازمان مردم‌نهاد همکاران خود را دعوت می‌کند تا در چارچوب ساختار تعریف شده در خصوص کمک به سیل‌زدگان مشارکت کنند؛ ضمن اینکه مهمترین رکن اداره بحران‌های کشور این است که در کنار مدیریت بحران، رسانه‌ها نیز در این شرایط خوب عمل کنند.

وی ادامه داد: در حادثه سیل اخیر با توجه به اینکه ما یکی از سازمان‌های مردم‌نهاد ستاد بحران وزارت بهداشت هستیم، معتقدیم اظهارنظر متناقض مسئولان علیه هم می‌تواند عزم ملی برای کمک‌رسانی را کاهش دهد.

رئیس انجمن هموفیلی ایران اضافه کرد:‌ از مسئولان این درخواست را داریم که با بردباری و سعه صدر هر موضوعی که به نوعی حوزه کمک به مردم را آغشته به سیاست می‌کند را منعکس نکنند؛ چرا که این اظهارات باعث می‌شود مردم نتوانند تصمیم درستی بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که در سیل اخیر توسط هلال احمر مدیریت شد، موضوع حساب‌ها برای کمک‌های مردمی‌بود. بعد از اینکه بالغ بر یکصد حساب کمک مردمی‌توسط دادستانی توقیف شد، کسانی که حساب‌هایشان توقیف شده بود، فضایی را علیه هلال احمر دامن زدند و این موضوع در شبکه‌های خارجی نیز مطرح شد؛ در حالی که دستورالعمل اجرایی این موضوع تعیین شده بود.

قویدل افزود: دیدگاه  یک سازمان (جمعیت هلال احمر) که مسئولیت مدیریت بحران را سپرده‌اند و جایگاه بین‌المللی دارد، این نبوده که دیگران نمی‌توانند پول جمع‌آوری کنند، بلکه هلال احمر گفته است که هر کس که می‌خواهد کمکی را جمع‌آوری کند شماره حساب خود را به هلال احمر اعلام کند. به نظر ما این موضوع درست است؛ چرا که باعث می‌شود از سوءاستفاده از احساسات مردمی‌جلوگیری شود.

وی اضافه کرد: کانون هموفیلی با سازمان هلال احمر مکاتباتی داشت و ما قصد داریم با شماره حساب خودمان پول جمع‌آوری کنیم و به این جمعیت نیز اعلام کرده‌ایم. در مدت کوتاهی روند صدور مجوز لازم صورت گرفت و هلال احمر متعهد می‌شود که این پول‌ها را برای سیل‌زده‌ها هزینه کند و ما نیز آن را قبول کردیم و هلال احمر نیز در این خصوص به دادستانی نامه نوشت.

رئیس انجمن هموفیلی ایران تصریح کرد: این مسیر اجرای این حرکت بود؛ در نتیجه اینکه حالا تبلیغ شود هلال احمر نمی‌گذارد افراد  کمک جمع‌آوری کنند، صحیح نیست؛ چرا که هلال احمر کاملا ظرفیت این موضوع را دارد که سازمان‌های دیگر در جمع‌آوری کمک مشارکت داشته باشند.

قویدل متذکر شد:‌ اعتقاد داریم انعکاس بیشتر این موضوع در فضای مجازی به اعتماد مردم لطمه می‌زند؛ البته باید به این موضوع اشاره کرد که سازمان‌ها نیز باید جایگاه یکدیگر را به رسمیت بشناسند.

وی با اشاره به اقدامات کانون هموفیلی در حمایت از خانواده‌های هموفیلی در مناطق سیل‌زده، یادآور شد: منازل ۱۰ خانواده هموفیلی تاکنون در مناطق سیل‌زده آسیب دیده و به کمک جدی نیاز دارند، ارزیابی ما این است که هر خانواده حداقل ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان نیاز دارد تا وسایل خانه خود را تأمین کند.