به گزارش طبنا( خبرگزاری سلامت)، محمدرضا پوینده که در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ مسئولیت‌های متفاوتی را در معاونت گردشگری داشته، در مقام کارشناس به تحلیل وضعیت آمارهای گردشگری پرداخته و بر ضرورت پردازش آمارهای خام پلیس مهاجرت تاکید کرده است و به رشد ۵۱.۵ درصدی آمار گردشگران خارجی ورودی به کشور در ۶ ماهه نخست امسال اشاره کرد و افزود: بررسی این مهم که چرا تولید آمارهای دقیق در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سایر موضوعات در تمام کشورها به‌ویژه در ایران کاری بسیار سخت و با موانع و مشکلات فراوان روبه‌رو است، به آسیب‌شناسی، بحث و پژوهش کارشناسی فراوان نیاز دارد.

وی همچنین یادآور شد: اعلام آمارها در ایران به‌ویژه در صنعت گردشگری همواره یکی از موضوعات چالش برانگیز، خبرساز و پرحاشیه است و خواهد بود؛ به‌طوری که بسیاری از مدیران عالی کشور تا سر حد امکان تلاش می‌کنند از اعلام عمومی‌آمارهای تحت مدیریت خود فاصله بگیرند.

سیستم آمارگیری گردشگری از سال ۱۳۸۶ در پلیس مهاجرت راه‌اندازی شد. تا قبل از این سال آماری از گردشگران وجود ندارداو اضافه کرد: از ابتدای سال ۹۷ که به مرور آمار رشد گردشگران خارجی ورودی به کشور از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام شد، به مانند گذشته شاهد بازتاب و بازخورد منفی در دو سطح عمومی‌ و تخصصی به‌ویژه در نزد فعالان بخش خصوصی گردشگری بودیم، به‌‌طوری که در سطح گسترده صحت این آمار به طور جدی زیر سوال قرار گرفته است.

پوینده با طرح این پرسش که آیا به نظر او، آمار رشد ۵۱ درصدی گردشگران خارجی ورودی به کشور در شش ماهه گذشته واقعی است یا غیرواقعی؟ به پیشینه این آمارگیری‌ها در زمان مسئولیتش در دفتر برنامه‌ریزی گردشگری خارجی پرداخت و گفت: جمع‌بندی آمار گردشگران خارجی ورودی به کشور در هر ماه و هر سال به‌ویژه از سال ۱۳۸۶ تاکنون از سوی پلیس مهاجرت نیروی انتظامی‌که پرسنل آن در بیش از ۸۰ نقطه صفر مرزی وظیفه کنترل گذرنامه‌ها را دارند، انجام شده و به سازمان میراث فرهنگی و برخی دیگر از نهادها اعلام می‌شود.

وی اضافه کرد: در سال ۸۶ در نبود حساب‌های اقماری گردشگری به عنوان مدیرکل وقت گردشگری خارجی مسئولیت پیدا کردم با همکاری پلیس مهاجرت ناجا به تولید آمار ملیتی و برخی دیگر از آمارهای پایه اقدام کنم که این مهم به سختی و با همکاری ارزشمند پلیس مهاجرت ناجا و با تغییر نرم‌افزار و سخت‌افزارهای ذی‌ربط در نقاط صفر مرزی بدون تامین بودجه‌ای خاص انجام شد، بنابراین آمارهای اعلامی‌تطبیقی فعلی بر مبنای سال ۸۶ است که تا قبل از آن هیچ آماری در این خصوص و به تفکیک ملیت، جنسیت، مقصد سفر، مدت زمان ماندگاری وجود نداشته و خبری نشده که در جدول‌های آماری سازمان جهانی جهانگردی نیز جالی خالی آنها مشخص بود.(ایسنا)