خبرگزاری سلامت: بیماری سرطان متأسفانه در دنیا رو به افزایش است و می‌تواند انسان‌ها را در سنین مختلف درگیر نماید. این افراد دچار مشکلات و ناراحتی‌های مختلف ناشی از بیماری سرطان می‌گردند که یکی از این ناراحتی‌ها، دردهای ناشی از سرطان است که چه بسا ممکن است باعث اختلال در پیگیری روند درمان توسط بیمار گردد که در این زمینه، پزشکان فوق تخصص کنترل درد نقش شایانی را ایفا می‌کنند.

دکتر سیامک مرادی، مسؤل کلینیک درد بیمارستان نورافشار می‌گوید: دردهای ناشی از سرطان ممکن است به علت اثرات مستقیم توده اولیه و یا به‌علت دست اندازی بیماری به ارگان‌های دیگر از جمله بافت‌های استخوانی ایجاد شود. در واقع این افراد ممکن است دچار مشکلات روانی مانند افسردگی یا اضطراب شوند که خود باعث دلسرد شدن بیماران از دستیابی به حصول نتیجه از درمان‌ها خواهد شد.

وی ادامه می‌دهد: جهت کنترل دردها راه‌های مختلفی پیشنهاد می‌شود که متداول‌ترین آن، مصرف داروهای خوراکی یا تزریقی می‌باشد. در درمان‌های خوراکی، مخدرها یکی از اصلی‌ترین داروها هستند. نکته مهم در این زمینه این است که بیمار و خانواده او از اثرات مخدرها مانند وابستگی و اعتیاد هراس نداشته و بدانند پس از پایان دوره درمان برگشت به شرایط اولیه به راحتی امکان‌پذیر است.

وی توضیح می‌دهد: نکته قابل توجه آن که در بیماران با بیماری پیشرفته که امیدی به بهبودی آنها نیست، شرایطی ایجاد شود که دوران پایان عمر خود را بدون درد طی نموده و مرگ آرامی را داشته باشد. مخدرها به اشکال مختلفی مانند تزریقی، خوراکی، شیاف، چسب‌های پوستی در دسترس می‌باشد، چرا که روش تزریق عضلانی به علت عدم اطلاع از میزان جذب دارو توصیه نمی‌شود.

متخصص بیهوشی و فوق تخصص درد می‌گوید: همچنین استفاده از پمپ‌های داخل نخاعی نیز در بیماران سرطانی روشی بسیار مناسب بوده که می‌تواند در زمینه کنترل درد بسیار کمک کننده باشد. این پمپ‌ها قابلیت کنترل پس از کار گذاری را داشته و قابل پر شدن بدون نیاز به خروج دستگاه از بدن بوده و تاثیر بسیار زیادی در کنترل درد داشته و توسط همکاران فوق تخصص درد قابل کار گذاری می‌باشد.

مرادی همچنین یادآوری می‌کند که همکاران فوق تخصص درد با استفاده از روش‌های دیگری مانند بلوک‌های عصبی و نورولیز اعصاب شکمی و لگنی و یا تزریق موادی خاص در بافت‌های استخوانی می‌توانند به خوبی در کنترل درد بیماران سرطانی نقش داشته باشند. استفاده از روش‌های رادیو فرکوئنسی از جمله تکنیک‌های نوینی است که می‌تواند به این بیماران در کنترل درد کمک نماید. باید به این نکته توجه داشت که در درمان و کنترل بیماران بیماری سرطان پزشکان مختلفی نقش داشته و درمان باید به صورت تیمی پیگیری شود. همچنین خانواده و اطرافیان نیز نقش بسیار مهمی در این روند دارا می‌باشند.

 

کد خبرنگار: ۴۱۰۱۰۰