احمد انارکی محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب اظهارداشت: همه دنیا با محدودیت منابع آبی آب شیرین مواجه است و خوب مصرف کردن و استفاده از منابع موجود شرط ادامه استفاده از این منابع است.

وی ادامه داد: ۹۷درصد آب‌های دنیا شور است و ۲.۵ درصد آب شیرین هم قطب‌های شمال و جنوب است و عملا نیم درصد در دسترس بشر برای استفاده است و کشور ما هم در این بین بدترین حالت از نظر منابع آبی را دارد. در بروز این شرایط کاهش بارش، خشکسالی و تغییر اقلیم و موقعیت جغرافیایی کشور ما دخیل هستند، اما کشورهایی که در این بین هستند همین شرایط را دارند.

انارکی معتقد است: حالا باید برای مدیریت این منابع برنامه ریزی شود، بحث مهم‌تر استفاده درست از منابع موجود است، ببینید چقدر آب از سرشاخه‌های کارون جاری شده و با گذشت از شهرهای مختلف در نهایت به دریا می‌ریزد. متاسفانه نمی‌توانیم از این آب استفاده کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی‌اضافه کرد: شهرهایی مانند ایزه و باغملک ۲۰۰ رودخانه از درونشان می‌گذرد اما شهرهای خشکی هستند و نتوانستیم از این ظرفیت برای آبرسانی به شهرها استفاده کنیم، انتظار این است که دولت بیاید و پای کار بایستد.

وی تاکید کرد: بالا آمدن سطح آب شور دریا در مناطق جنوبی کشور به‌ویژه خرمشهر که مشکلات زیادی را برای تامین آب شرب مردم ایجاد کرده بود که اگر زیرساخت مناسب در این مناطق ایجاد نشود در آینده هم ممکن است با این مشکلات مواجه شویم.

انارکی ادامه داد: دولت باید با روش‌های مختلفی که می‌توانند از آب‌های جاری استفاده کنند. البته بخش عمده این اتفاق نیازمند زیرساخت است تا برای همیشه این مشکل برطرف شود.