حبیب الله مسعودی فرید در درگفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره موضوع ساماندهی کودکان کار و خیابان گفت: در حال حاضر آئین‌نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان مورد بازنگری قرار گرفته و بعد از تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید به تصویب هیات دولت برسد.

وی ادامه داد: در این آئین‌نامه برای برخی دستگاه‌ها وظایفی تعریف شده که در آئین‌نامه قبلی این موضوع نبود، به عنوان مثال برای اداره اتباع وزارت کشور و وزارت امورخارجه درآئین‌نامه جدید وظایفی تعیین شده است.

معاون امور اجتماعی وزارت کشور خاطرنشان کرد: در ۳ ماه گذشته ۵۰ درصد کودکان جذب شده  در کل کشور اتباع غیرایرانی غیرمجاز بودند که ۷۰ درصد این رقم مربوط به کودکان جذب شده در تهران است، لذا بر اساس آئین‌نامه جدید این کودکان ابتدا به بهزیستی و سپس به اداره اتباع سپرده می‌شوند تا اقدامات لازم برای آنها انجام شود، حال اگر این کودکان از خانواده‌های اتباع مجاز باشند این اداره باید بررسی کند که به چه علت این خانواده‌ها کودکان خود را به خیابان فرستاده‌اند.

وی افزود: امروزه تعداد کودکان تبعه خارجی در خیابان‌ها زیاد شده است زیرا گروه‌هایی این کودکان را از افغانستان و پاکستان و سایر کشورها به ایران می‌آورد که برای پیشگیری از عواقب آن باید با این پدیده مبارزه کرد.

مسعودی فرید با بیان اینکه بیشتر کودکان خارجی دارای خانواده بوده و پس از جمع‌آوری به دستور قاضی به دست خانواده سپرده شدند، بیان کرد: در حال حاضر تنها ۳ کودک همچنان در بهزیستی هستند که دارای خانواده نبودند.

شناسایی و حمایت از خانواده‌های نیازمند

وی با تاکید براینکه باید به سمتی حرکت کنیم که هیچ کودکی در خیابان نباشد، اظهار کرد: ضروری است از خانواده‌های نیازمند حمایت کنیم که در این خصوص هر ماه جلساتی را با سازمان‌های مردم نهاد برگزار می‌کنیم تا بتوانیم با رویکرد مددکاری اجتماعی با این کودکان ارتباط برقرار کرده و با شناسایی خانواده‌های آنها این خانواده‌ها را مورد حمایت قرار دهیم.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی اگر این خانواده‌ها پس از شناسایی و مورد حمایت قرار گرفتن دوباره فرزندان خود را به خیابان بفرستند یا اگر این کودکان از ابتدا در دست افراد سواستفاده‌گر بوده باشند بر اساس هماهنگی‌های انجام شده با دستگاه قضایی از والدین این کودکان با توجه به شرایط،  به‌طور موقت یا دائمی سلب حضانت می‌کنیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۲۴ کودک از کودکان خیابانی در مراکز شبانه‌روزی بهزیستی نگهداری شده و به‌طور موقت از والدین آنها سلب حضانت شده است که بیشتر آنها پسر بوده وغالبا در تهران و بعد از آن در سایر کلان‌شهرها همچون شیراز، مشهد، اهواز و… جذب شده‌اند.

مسعودی فرید با تاکید براینکه در صورت نیاز سلب حضانت این کودکان دائمی خواهد شد، گفت: اگر خانواده این کودکان به مراکز مراجعه کرده و اعلام کنند که شرایط ایشان برای نگهداری از کودکان‌شان مساعد شده است مددکار موضوع را بررسی کرده و به قاضی گزارش خواهد داد و صدور حکم نهایی بر عهده قاضی است.

وی توضیح داد: کودکانی که سلب حضانت دائم می‌شوند، می‌توانند بر اساس قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست مصوب ۱۳۹۲ به فرزندخواندگی سپرده شوند در غیر این صورت سازمان بهزیستی همچون سایر کودکان تحت سرپرستی این سازمان کودکان مذکور را  مورد حمایت قرار داده و آنها تا هر مقطع که بخواهند می‌توانند تحصیل کنند و هزینه آن پرداخت خواهد شد همچنین برای ایجاد اشتغال کودکان تحت سرپرستی بهزیستی نیز برنامه‌ریزی می‌شود.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور عنوان کرد: بحث تحصیل، درآمد و آموزش مهارت‌های اجتماعی این کودکان برای ما بسیار مهم است و این‌گونه نیست که با رسیدن به سن ۱۸ سال، کودکان فاقد سرپرست را ترخیص کنیم.

وی همچنین از مردم خواست به جای ارائه کمک مالی به این کودکان مبالغ خود را به سمن‌ها و خیریه‌ها بدهند تا این نهادها به صورت هدفمند این کودکان و خانواده آنها را مورد حمایت قرار دهند.

مسعودی فرید با بیان اینکه کمک‌ غذایی به این کودکان بدون اشکال است، گفت: مردم به این نکته توجه کنند کمک‌ مالی به این کودکان موجب می‌شود گروه‌های سواستفاده‌گر این کودکان را به خیابان‌ها بفرستند و  کمک‌های مالی مردم برای بهبود شرایط زندگی این کودکان هزینه نمی‌شود.