محمد سیاح، خبرنگار مجلس طبنا(خبرگزاری سلامت): سیدحسن قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه طی ۵ سال گذشته ۲۰ میلیون صافی دیالیز استفاده شده که تنها ۵۰۰ هزار صافی را وارد کردیم، گفت: صافی‌هایی که در داخل تولید می‌شوند مونتاژ بوده و با کیفیت پایین و قیمت بالا هستند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه با بیان اینکه صافی‌های دیالیز در داخل تولید نبوده بلکه مونتاژ است،عنوان کرد: مهمترین نکته در صافی‌های دیالیز قسمت صاف کننده سموم است که در داخل کشور تولید نمی‌شود و باید از خارج وارد کنیم.

وی افزود:در حال حاضر مصرف صافی دیالیز در کشور ۴.۵ میلیون در سال است که دو شرکت در داخل ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار صافی تولید می‌کند که ۲۸ درصد آن بخش خصوصی و مابقی متعلق به وزارتخانه است؛ضمن اینکه این مورد به سلامت مردم بازگشته و مهم است.

از شعار حمایت از تولید داخل سوء استفاده نکنید

قاضی‌زاده هاشمی در ادامه با بیان اینکه کسی نباید از شعار حمایت از تولید داخل سوء استفاده کند،اظهار داشت: برخی افراد با سوء استفاده از این شعار کالای کم کیفیت را با دو برابر قیمت به فروش می‌رسانند که این درست نیست.

وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه با حمایت داخلی تاکنون بازار داخلی در بخش دارو را از ۶۰ به ۷۰ درصد رسانده‌ایم، عنوان کرد: در طول ۵ سال گذشته ۲۰ میلیون صافی دیالیز استفاده شده که تنها ۵۰۰ هزار صافی را وارد کردیم و آن نیز از اختیارات قانونی بنده است که اجازه ۱۰ درصد واردات دارم.

وی در ادامه با بیان اینکه وزارت بهداشت، شرکت‌های تولیدکننده داخلی را تشویق می‌کنند تا کالای با کیفیت تولید کنند،خاطر نشان کرد: اما درحال حاضر نمی‌توانیم صرفاً از محصولات داخلی در این بخش استفاده کنیم که جایی در بازار خارجی ندارند.

رئیس قوه قضائیه رسیدگی کند

قاضی زاده هاشمی در ادامه پس از سخنان قاضی‌پور، نماینده سوال کننده این اظهارات را تهمت به خود دانست و عنوان کرد: از رئیس قوه قضائیه می‌خواهم به تهمت‌هایی که زده می‌شود رسیدگی کند؛ بنده در حال حاضر حدود ۳ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم در حالی که می‌توانستم روزانه با ۱۰ عمل پیوند چشم درآمد بیشتری داشته باشم؛با این حال برای خدمت‌گزاری در این پست قرار گرفته‌ام.

وی در ادامه با بیان اینکه مقام معظم رهبری نیز از این مدل تولید داخلی که کیفیت پایین و دوبرابر قیمت باشد،حمایت نمی‌کنند، اظهار داشت:تأکید ایشان بر قرارگرفتن استانداردهای تولید‌کنندگان در بالاترین سطح آن است که این موضوع را به جهاد دانشگاهی نیز خاطر نشان کرده‌اند.

وزیر بهداشت در پایان با بیان اینکه طبق قانون اجازه ۱۰ درصد واردات به بنده داده شده است، تصریح کرد: وزارتخانه کالاهایی با کیفیت و با قیمت پایین تر در حیطه ۱۰ درصد مجوز داده شده وارد می‌کند؛لذا نباید افراد به گونه‌ای صحبت کنند که این تعبیر ایجاد شود که مسئولان دزد هستند.

آمار ارائه شده صحیح نیست

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر بهداشت از عدم صحیح بودن آمار ارائه شده از واردات صافی دیالیز به کشور انتقاد کرد.

نادر قاضی‌پور،نماینده ارومیه در مورد آمار ارائه شده از سوی وزیر بهداشت در رابطه با واردات صافی دیالیز گفت: آنچه وزیر در مورد صافی دیالیز ارائه داد کذب محض است، آمار غلط بوده و صحبت های وی قابل استناد نیست، کما اینکه در این مورد مدارک مستندی در کمیسیون بهداشت وجود دارد.

وی با بیان اینکه افزایش واردات صافی دیالیز خیانت به کشور محسوب می شود، ادامه داد: تولید ناموس مملکت است،به همین دلیل مقام معظم رهبری امسال را سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری کرده است و این در حالی است که متاسفانه برخی از مسئولان کشور به ویژه وزیر بهداشت در خلاف آن و نابودی کالای داخلی اقدام می کنند.

قاضی پور تصریح کرد: مسئولان باید بدانند حذف تولید داخل در این شرایط خط قرمز ما است؛آنهم در جایی که کارگران اقدام به تولید کالاهای باکیفیتی می کنند که به خارج از کشور صادر می شود و این از افتخارات ما است. بنابراین جای شرم دارد که به جای کمک به آنها و پرداخت میلیاردها طلبی که دارند، ارز کشور را صرف واردات کالایی کنیم که آنها اقدام به تولید آن می کنند.

در انتها با توجه به اینکه نماینده سوال کننده از جواب های وزیر بهداشت قانع نشد قرار شد تا این موضوع در کمیسیون بهداشت رسیدگی و در جلسه بعدی به این موضوع رسیدگی شود.