به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، سید علی مرعشی در مراسم بارگیری و ارسال دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی هلال احمر به عتبات عالیات همزمان با اربعین حسینی اظهار کرد: ۴۰ پایگاه مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در داخل خاک عراق در خدمت‌رسانی به زائران آماده خواهد بود در این زمینه روز گذشته تیم راه‌اندازی مراکز درمانی هلال احمر به عراق اعزام شدند و سایر تیم‌ها به مرور تا ۲۵ مهرماه به عتبات عالیات اعزام می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر خدمات درمانی سرپایی و تخصصی را به زائران در اربعین ارائه خواهد کرد، اظهار کرد: با توجه به اینکه تمامی زائران امسال از طریق ثبت نام در سایت سما به عراق می‌روند لذا از پوشش بیمه درمانی برخوردار هستند و تمام خدمات درمانی که دریافت می‌کنند رایگان است به علاوه نمایندگان بیمه در بیمارستان‌های هلال احمر در عراق حضور دارند و روند درمان آنها را نظارت می‌کنند.

مرعشی کادر تخصصی درمانی هلال احمر را بالغ بر ۹۰ پزشک متخصص از جمله جراحی، ارتوپدی، قلب، زنان، اطفال، مغز و اعصاب و روانپزشکی عنوان و بیان کرد: امسال برای نخستین بار یک درمانگاه طب سنتی نیز در کربلا راه‌اندازی شده است.

وی افزود: نیروهای متخصص جمعیت هلال احمر در بیمارستان الفرات در کوفه و الحسن در کربلای معلی مستقر می‌شوند، البته بیمارستان صحرایی جمعیت هلال احمر در کوت، با همکاری ستاد مشترک نیروهای مسلح برپا می‌شود.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه هفت دستگاه اتوبوس آمبولانس و ۳۰ دستگاه آمبولانس در  خاک عراق مستقر هستند تا در صورت نیاز بیماران را به داخل خاک کشور منتقل کنند، خاطرنشان کرد: از هشتم ماه صفر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زائران در نجف، کربلا و مسیر نجف تا کربلا توسط تیم‌های مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر ارائه می‌شود.

وی با توصیه به زائران برای سفر به کربلا در اربعین گفت: با توجه به اینکه امسال دمای هوا در شب و روز بسیار متغیر است لذا توصیه اصلی به زائران این است که پوشش مناسب همراه داشته باشند و از کفش و کوله مناسب راهپیمایی استفاده بکنند و علاوه بر زائران که داروهای خاص مثل قلبی ریوی، فشار خون و دیابت و غیره مصرف می‌کنند داروهای خود را به میزان کافی در اختیار داشته باشند.

 

خبرنگار: سید حمیدرضا ریاض