معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره اقدامات این سازمان نسبت به آگاه‌سازی شهروندان غیر نظامی نسبت به پیشگیری از برخورد با مهمات عمل‌نکرده و مین با بیان اینکه میزان برخورد با مین در مناطق آلوده به صورت چشمگیری کاهش یافته است، اظهار کرد: از سال ۱۳۸۱ سازمان بهزیستی کشور در خصوص آگاه‌سازی نسبت به مین در این مناطق اقداماتی را آغاز کرد.

دکتر مینو رفیع ادامه داد: در این طرح گروه هدف، دانش‌آموزان، دامداران و کشاورزان ساکن در روستاهای ۵ استان مرزی کشور شامل استان‌های ایلام، کردستان، خوزستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی بودند که طی دوران جنگ درگیر این واقعه بوده و آلوده به مین بودند.

معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه برای اجرای این طرح از استانداری‌ها و مرکز مین‌زدایی کمک گرفتیم، خاطرنشان کرد: آموزش‌های ما شامل زندگی امن در کنار مین، آشنایی با مهمات عمل‌نکرده مثل مین و آموزش شکل این مهمات به ساکنان این مناطق بود.

وی اضافه کرد: در این مناطق به مردم آموزش داده شد که اگر در منطقه آلوده به مین بودند چه اقداماتی انجام دهند و اگر در منطقه‌ای قرار داشتند که فکر می‌کردند پاک هست اما در واقع اینطور نبود چه اقداماتی انجام ندهند.

رفیع با اشاره به اینکه نقشه مناطق آلوده را استانداری‌ها و با همکاری مرکز مین‌زدایی در اختیار ما قرار می‌دادند، عنوان کرد: به تدریج گروه هدف خود را از دانش‌آموزان به والدین آنها گسترش دادیم.

وی با تاکید براینکه در حال حاضر سازمان هلال احمر نیز درخصوص آگاه‌سازی نسبت به مین فعالیت می‌کند، بیان کرد: با توجه به فعالیت همزمان این سازمان و و اقداماتی که تا کنون در این خصوص انجام شده است آمار قربانیان مین در این مناطق کاهش یافته و به نظر می‌رسد ماموریت ما در این حوزه در حال اتمام است و حضور یک سازمان در این حوزه کافی است.

معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی تصریح کرد: امسال نیز همچنان به این برنامه در مناطق آلوده به مین ادامه می‌دهیم و بعد از آن بعد از آن برآورد می‌کنیم که آیا ادامه برنامه در این مناطق ضروری است یا خیر؟

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه میان سازمان بهزیستی کشور و سازمان صلیب سرخ در زمینه تبادل اطلاعات درخصوص آموزش و آگاهی‌رسانی نسبت به مین، گفت: با توجه به کارآیی و تاثیر آموزش‌های ما در این مناطق قرار است، اطلاعات خود را در اختیار این سازمان قرار دهیم تا این پکیج‌‌های  آموزشی را در اختیار کشورهایی مانند عراق قرار دهند .

رفیع با بیان اینکه در سال ۹۶ بیش از ۷۰۰ هزار نفر را در این مناطق آموزش دادیم، تصریح کرد: سازمان بهزیستی کشور مجوز ارائه آمار قربانیان و معلولان مین را ندارد.

اگر چه امروز از پاکسازی ۹۹ درصدی اراضی آلوده به مین در مناطق غربی کشور سخن می‌گویند، اما حقیقت آن است که مین همچنان در این مناطق قربانی می‌گیرد و مسئولیت متولیان امر در خصوص پاکسازی و آگاهی‌رسانی نسبت به مین پایان نیافته است، به نحوی که در سال ۹۴، ۲۰ مین و مواد منفجره باقی‌مانده از جنگ در کرمانشاه منفجر شد و تعدادی از غیرنظامیان کشته و زخمی شدند.