به گزارش خبرنگار طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر حمید چوبینه در سمپوزیوم تازه های تحقیقات و درمان ناباروری هدف از برگزاری سمپوزیوم را دستاوردهای علمی، تحقیقاتی در حوزه ناباروری دانست و افزود: هدف از برگزاری این سمپوزیوم شناسایی مشکلات ناباروری، علت‌ آنها و نکات مهم در این زمینه  است.

وی افزود: رفع مشکلات در عرصه ناباروری با انجماد تخمک، بحث‌های اجتماعی، سلول‌های جنسی و جنینی، و مباحث و تازهای حقوقی از جمله مباحث مهم در عرصه ناباروری است.

چوبینه با بیان اینکه افرادی که به نوعی دارای بیماری‌های خاص همچون سرطان هستند می‌توانند تخمک آنها را پیش از شیمی درمانی فریز و نگهداری کرد، اضافه کرد: فریز و ذخیره کردن تخمک سبب شده تا این ببماران پس از آنکه قدرت ناباروری خود را از دست می‌دهند با نگهداری تخمک بتوانند در آینده صاحب فرزند شوند.

چوبینه ادامه داد: نگهداری تخمک حتی برای پسر و دخترانی که در حال حاضر قصد ازدواج را ندارند و یا به نوعی دچار مشکلات شده‌اند امکان پذیر است.

رییس مجتمع دارویی درمانی هلال تصریح کرد: ماهانه ۷ الی ۸ نفر سلول‌های جنسی خود را در این مجتمع فریز می‌کنند تا پس از آنکه قدرت ناباروری خود را از دست دادند بتوانند از این تخمک‌ها استفاده کنند.

وی ادامه داد: حدود ۲۰ درصد زوجین ایرانی نابارور هستند که در این زمینه استرس‌ها، آلودگی هوا و استفاده از رایانه و قراردادن گوشی روی پا در مردان و همچنین افرادی که پوشش تنگ استفاده می‌کنند و به نوعی با اشعه حرارت سرکار دارند همچون نانوایان سبب ناباروری آنها می‌شود.