معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه امسال از ابتدای اعزام حجاج کشور به سرزمین وحی تاکنون ۱۳۲ نفر به خاطر داشتن مواد مخدر از سفر بازماند‌ه‌اند، گفت: بازماندگان از سفر در صورت ترک اعتیاد خود و تعهد مبنی بر عدم همراه داشتن مواد مخدر، می‌توانند سال آینده به حج اعزام شوند.

به گزارش خبرگزاری سلامت، اسدالله هادی‌نژاد در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: عدم دستگیری حتی یک نفر از زائران کشورمان در عربستان به جرم حمل مواد مخدر طی سنوات گذشته از نتایج اقدامات صورت پذیرفته است و این توفیق حاصل تلاش‌های نیروی انتظامی، شرکت فرودگاه‌های کشور، سازمان حج و زیارت، بعثه مقام معظم رهبری، دادستانی کل کشور، سپاه فرودگاه و دبیرخانه ستاد بوده است.

هادی‌نژاد با بیان اینکه عملیات حج سال ۹۶ در۲۰ ایستگاه پروازی از تاریخ پنجم مرداد ماه شروع شد و تا چهارم شهریورماه جاری پایان یافت؛ گفت: از ابتدای اعزام حجاج کشورمان به سرزمین وحی تاکنون ۱۳۲ نفر به خاطر داشتن مواد مخدر از سفر بازمانده‌اند.

وی به بیشترین میزان دستگیری‌ها در ۵ ایستگاه پروازی حج اشاره و تصریح کرد: ۵۸ نفر از این افراد حامل مواد مخدر در ایستگاه پروازی مشهد، ۱۸ نفر در ایستگاه پروازی امام خمینی، ۱۶ نفر در ایستگاه پروازی کرمان، ۱۵ نفر در ایستگاه پروازی گرگان و ۹ نفر در ایستگاه پروازی اصفهان بودند که قبل از اعزام شناسایی شده و از خروج آنان به عربستان ممانعت شد.

هادی نژاد بیان کرد: از ابتدای حج جمعاً مقدار یکهزار و ۶۴ گرم انواع مواد مخدر و یکهزار و ۸۰۳ عدد قرص متادون از ۱۳۲ نفر دستگیر شده‌ها (۹۲ نفر مرد و ۴۰ نفر زن) کشف شده که این مقدار کشفیات از بین ۷۴ هزار و ۲۱۵ نفری زائری صورت گرفته که با ۲۸۴ پرواز عازم حج بوده‌اند.

وی افزود: متأسفانه با وجود آموزش‌های پیش از اعزام حجاج برخی افراد به این هشدارها توجه نکرده و خود و همراهان از سفر معنوی به حج بازماندند اما تلاش‌های شبانه‌روزی پلیس فرودگاه‌ها و پیگیری‌های مجدانه دبیران و کارشناسان شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان‌ها باعث شد که حتی یک نفر از زائران کشورمان در عربستان دستگیر نشوند.