دکتر آزیتا آذرکیوان در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب و با اشاره به اینکه خیلی‌ها فکر می‌کنند که شاید کم خونی در کودکان وجود نداشته باشد، اما اینگونه نیست، افزود: نوزاد اگر به صورت طبیعی و سرموقع دنیا بیاید ذخیره آهنی خواهد داشت که تا پایان پنج ماهگی رشدش کافی خواهد بود و همین موضوع شیرخوار را از کم خونی و فقر آهن مصون نگه می‌دارد.

وی تصریح کرد: بعد از پنج ماهگی ذخیره آهن نوزاد کاهش می‌یابد و مکمل‌های حاوی آهن برای شیرخوار باید تجویز شود، به این صورت که در آخر پنج ماهگی قطره آهن تجویز می‌شود و اگر این مصرف این مکمل شروع نشود بچه‌ها دچار کم خونی خواهند شد.

آذرکیوان اظهار داشت: کم خونی و فقر آهن می‌تواند کودک را دچار فقر آهن کند، قدرت تمرکز آنها را به ویژه در دوران مدرسه اگر به فقر آهن دچار شوند، کاهش دهد.

این فوق تخصص هماتولوژی و انکولوژی کودکان اضافه کرد: بچه‌های بزرگتر هم ممکن است با افزایش فقر آهن دچار کج خلقی و پرخاشگری شوند. در صورتی که افراد مورد معاینه قرار بگیرند و آزمایش‌های ساده‌ای را انجام دهند میزان کمبود آهن مشخص خواهد شد.

وی افزود: اگر بیمار در طول دوران درمان قرص یا قطره آهن را مصرف نکند یا تغذیه‌اش به گونه‌ای باشد که مواد حاوی آهن مثل گوشت دریافت نکند، حتما باید توسط پزشک متخصص اطفال مورد معاینه قرار بگیرد.