به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، ناهید خداکرمى رئیس کمیته سلامت شورای شهرتهران در مراسم تجلیل از ۲۰۰ مادر باردار و مادرانی که در سال ۹۶ صاحب فرزند شده‌اند، ضمن تبریک روز مادر و میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) اظهار داشت: بحران امروز کشور کمبود آب، تخریب محیط زیست و پیر شدن جمعیت است و همه باید تلاش کنند تا بتوانیم از این بحران‌ها به‌سلامت عبور کنیم.

وی با بیان اینکه خانواده خود را گسترش دهید و  از اینکه سه فرزند یا بیشتر داشته باشید نترسید، اظهار کرد: زیرا هر کودکى رزق و روزى را با خود مى‌آورد،  ما هم در مقابل نسل آینده و این کودکان مسئولیم و باید از آب، هوا و محیط زیست مراقبت کنیم، به آینده نگاه کنیم و ببینیم چگونه مى‌توان با مشارکت اجتماعى زندگى بهترى را براى نوزادانى که امروز بدنیا می‌آیند مهیا کنیم. حق هر کودکى است که در شرایط طبیعى متولد شود و از طبیعت پیرامون خود نیز بهره‌مند شود.

نائب رئیس کمیسیون شورای شهر تهران افزود: در زمان بارداری، هم پدر و هم مادر باردار هستند و مرد باردار به دوش کشیدن زندگی خانوادگی خود است و من به آن‌ها می‌گویم این پدرشدن تا ابد شما را رها نمی‌کند. ما باید به مسائل پیرامون خود حساس باشیم و کمک کنیم که طبیعت ما از بین نرود.

درادامه  دکتر چنگیزی رئیس اداره سلامت بانوان وزارت بهداشت با تبریک میلاد حضرت فاطمه (س) اظهار کرد: زایمان طبیعی حق مادر و فرزند است. من از شما خواهش می‌کنم شتاب‌زدگی خود را وارد مرحله زایمان نکنید. اینکه ما همیشه عجله داریم، در سفر به مسیرمان فکر نمی‌کنیم و بارداری هم از این قاعده مستثنی نیست. ما هیچ لذتی از مسیر بارداری خود نمی‌بریم و خواهش می‌کنم دیگر این قسمت را درگیر نکنید.

وی افزود: در دوران بارداری خود زندگی کنید، از این حس خوب، خود را محروم نکنید تا حسرت آن برایتان باقی نماند. ماما در دوران کلاس‌های بارداری باید همراه شما باشد و این وظیفه مامای شما است و نه  پزشک. ماما تربیت می‌شود در دوران بارداری مادر را همراهی کند. ماما یعنی کسی که همراه یک مادر در پروسه زایمان هست.

این متخصص زنان تاکید کرد: زایمان از طریق کانال زایمان حق مادر و نوزاد است و سزارین فقط در صورت لزوم باید انجام شود. این نکته را به خاطر بسپارید که در پروسه زایمان طبیعی مردانی که کنار همسرشان بوده‌اند روابط نزدیک‌تری را تجربه می‌کنند.