دکتر محمدرضا مهاجر تهرانی در گفتگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، با بیان اینکه بیماران دیابتی کاهش حس دارند، اظهار کرد: حس پا افراد مبتلا به دیابت مختل است که ابتدا خود را به صورت گزگز و مور مور و سوزن سوزن شدن پاها نشان می‌دهد.

وی افزود: این امر درد ناراحت کننده‌ای را برای بیماران به وجود می‌آورد که بعد از مدتی این درد برطرف می‌شود بنابراین بیمار گمان می‌کند که مشکلش رفع شده است درحالی که نشان دهنده این بوده که اعصاب پا از بین رفته است.

این فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم ادامه داد: اعصابی که به ما هشدار دهنده بوده است به این معنا که اگر یک جسم خارجی همچون سوزن وارد افراد معمولی شود به دلیل دردی که دارد سریع متوجه می‌شود.

مهاجر تهرانی اضافه کرد: فردی که مبتلا به دیابت نیست در هنگام راه رفتن اگر کفش تنگ یا نامناسب بپوشد و منجر به اذیت شدن پا شود سریع متوجه می‌شود اما فرد مبتلا به دیابت به دلیل اینکه حسی در پای آنها وجود ندارد ممکن است جسم خارجی مثل سوزن، شیشه و میخ وارد پا شود و بیمار اصلا متوجه نشود.

وی یادآور شد: این مسئله منجر به زخم شدن پا فرد دیابتی می‌شود یا اینکه اگر کفش تنگ بپوشند این افراد و فشار به پای آنها وارد شود چون پای آنها حس ندارد در هنگام راه رفتن کنارهای پا برای آنها زخم می‌شود.

این فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم عنوان کرد: بیمارانی نیز وجود دارند که در فصل زمستان پای خود به دلیل سرما به وسایل گرمایشی نزدیک کرده‌اند اما چون حسی نداشته‌اند متوجه داغی آن نشده و با سوختگی پا مراجعه می‌کند.