به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، دانشمندان این مرکز تحقیقاتی می‌گویند، جهش‌های ژنتیکی موجود در بدن افراد چاق، باعث می‌شود آنها دست به رفتارهای اعتیادآور بزنند و به سراغ نیکوتین و همچنین خوراکی‌های چرب بروند. از طرفی، افراد سیگاری سبک زندگی و عادت‌های ناسالمی دارند و احتمال دارد به دلیل رژیم غذایی پرکالری و عدم تحرک کافی، چاق شوند و تمایل‌شان به سیگار، حتی بیشتر از قبل شود.

دانشمندان می‌گویند، سیگار‌ی‌های چاق احتمالا بیش از دیگران دارای ژن‌های جهش یافته، که آنها را به سمت عادت‌های اعتیادآور هدایت می‌کند، هستند و هر چه شاخص توده بدنی آنها بیشتر باشد، شدت رفتارهای اعتیادآور مانند سیگار کشیدن و مصرف خوراکی‌های چرب در آنها بیشتر می‌شود. محققان فوق با بررسی ۳۷۲۷۹۱ نفر با متوسط سن ۵۸ سال در بریتانیا، به این نتیجه رسیدند.

همچنین افراد چاق در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ نیز هستند. خوشبختانه مصرف مکمل‌هایی چون امگا۳ و ۶ می‌تواند آنها را از ابتلا به دیابت نوع ۲، محفوظ نگهدارد. فقط ۱۲ هفته مصرف این مکمل‌ها، باعث کاهش سطح قند خون و بهبود کنترل گلوکز در بدن آنها می‌شود. امگا۳ در ماهی سالمون و امگا۶ در آجیل به فراوانی یافت می‌شود و روی ۱۳۵ ژن که تولید انسولین را کنترل می‌کنند، اثر مثبتی می‌گذارد.

به گزارش طبنا، ورزش و کم کردن وزن و پیروی از الگوی سالم زندگی، می‌تواند این افراد را از گرفتار شدن به عادت‌های اعتیادآور دور نگهدارد.

مترجم: نادیا زکالوند