دکتر جعفری نمین در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره بیماری گلوکوم یا آب سیاه اظهار کرد: آب سیاه، بیماری‌ است که سبب تخریب عصب بینایی می‌شود و این بیماری در آغاز هیچ علامتی ندارد ولی می‌تواند در طول زمان به کاهش بینایی و در نهایت نابینایی منجر شود.

وی با بیان اینکه گاهی آب سیاه چشم با علائمی همچون سردرد، خستگی، درد در چشم و دور کاسه چشم و تاری دید همراه است، افزود: این افراد هنگامی که به لامپ نگاه می‌کنند هاله‌ای را در اطراف مشاهده می‌کنند البته این علائم در افرادی که مبتلا به گلوکوم باز و مزمن باشند بیشتر مشاهده می‌شود.

این چشم‌پزشک یادآور شد: سابقه فامیلی، فشار خون بالا، سن بالای ۴۰ ساله، ابتلا به دیابت، ضربه به سر و مصرف برخی از داروها می‌تواند سبب این بیماری شود همچنین افرادی که چشم آنها مورد عمل جراحی قرار گرفته است و از عینک‌های نزدیک بینی استفاده می‌کنند بیشتر احتمال دارد که به فشار چشم مبتلا شوند بنابراین ضرورت دارد که هر یک سال یک‌بار مورد معاینه چشم‌پزشک قرار گیرند.

این جراح و متخصص چشم با تاکید بر اینکه مصرف قطره‌های کورتن‌دار همچون بتامتازون بدون نسخه پزشک سبب شده تا فشار چشم به موقع تشخیص داده نشود، خاطرنشان کرد: زمانی که بیمار دچار قرمزی چشم، درد و پرخونی در چشم خود به علت ضربه یا حساسیت می‌شود بدون نسخه پزشک از قطرهای کورتون استفاده می‌کنند که سبب شده تا قرمزی چشم آنها رفع شود ولی فرد به علت عدم مراجعه به پزشک دچار آب سیاه و گلوکوم شود و در صورت عدم درمان بینایی‌اش را از دست بدهد.

وی اضافه کرد: استفاده از لنزهای تماسی یا چشمی بدون نسخه پزشک سبب به وجود آمدن آب سیاه چشم نمی‌شود اما در طولانی مدت اگر استفاده صحیح از آنها انجام نشود و به ویژه کوچک یا بزرگ بودن آن متناسب یا چشم فرد نباشد عوارض جبران ناپذیری را به همراه دارد.