به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی میل، به نظر می‌آید که وب‌سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی دوست‌یابی، یافتن دوست و یا همسر آینده را راحت‌تر کرده است اما بنابر بررسی‌ها، مشخص شده است که این نوع سهولت واقعا نمی‌تواند ما را شاد کند و حتی غمگین‌تر می‌کند. در واقع محققان مرکز تحقیق پیو می‌گویند، دوست‌یابی اینترنتی باعث می‌شود که افراد نسبت به ظاهر و بدن خود احساس ناامنی کرده و حتی افسرده شوند. بررسی‌ها نشان میَ‌دهد که فقط در آمریکا، هفته‌ای حدود یک میلیون نفر به صورت اینترنتی با یکدیگر دوست شده و قرار ملاقات می‌گذارند.

اما در کنار تمام هیجان‌های موجود از این نوع دوست‌یابی، ممکن است دل شکستن‌ها هم همراه باشد. به طور مثال، فردی پروفایل کسی را تایید می‌کند اما جوابی از سوی او دریافت نمی‌کند و یا به شخصی پیام می‌دهد که پیام او بدون جواب باقی می‌ماند. این نوع برخوردها باعث می‌شود که فرد احساس عدم پذیرش کرده و از نظر احساسی صدمه ببیند. علاوه بر آن، تحقیقات نشان داده است که در این شرایط برخی از نواحی مغز، فعال شده و فرد علاوه بر درد احساسی، دچار درد جسمانی نیز می‌شود. عدم پذیرش در فرد ایجاد احساس خشم و رفتارهای پرخاشگری می‌کند و این موضوع نوجوانان را حتی بیش از فقر، مواد مخدر و عضویت در گروه‌های خلاف، به سمت خشونت می‌کشاند.

به گزارش طبنا، همچنین کاربرانی که نسبت به چهره و بدن خود، احساس رضایت نمی‌کنند، بیشتر از افرادی که اینترنتی به دنبال دوست نیستند، ظاهر خود را با دیگران مقایسه می کنند و احتمال افسرده شدن در آنها بسیار افزایش می‌یابد.

مترجم: نادیا زکالوند