به گزارش خبرنگار طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر داوود باقری در نشست خبری تشریح فعالیت‌های بین‌الملل جمعیت هلال احمر اظهار کرد: دولت امارات از سازمان‌های بیمه‌گر خواسته  تا ارتباطات کاری خود را با بیمارستان ایران در دبی قطع کنند و در حال حاضر فعالیت‌های بیمه‌ای بیمارستان قطع شده و دیگر فعالیت‌های بیمارستان هلال احمر در دبی در حال انجام است.

وی با بیان اینکه با همکاری وزارت خارجه درصدد رفع محدودیت‌های اعمال شده دولت امارات برای بیمارستان ایرانیان هلال احمر ایران در دبی هستیم، ادامه داد: مشکل بیمارستان ایرانیان دبی در مجامع بین المللی پیگیری می‌ شود و پیش از این نیز دولت امارات برای این بیمارستان ایرانی محدودیت‌های ایجاد کرده بود.

باقری خاطر نشان کرد: ایران عضو هیأت حاکمه فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ بوده و ۲۰ کشور عضو این هیئت هستند که قوانین را تصویب و بر آن نظارت می‌کنند و در واقع از هر منطقه ۵ کشور انتخاب شده که ایران به دلیل توانمندی‌های ویژه به مدت ۴ سال بورسیه هیئت حاکمه این فدراسیون را از آن خود کرده است.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه جمعیت هلال احمر اضافه کرد: فعالیت‌های بشردوستانه با کشورهای ژاپن، چین و کره انجام می‌گیرد و اقدامات لازم در حوزه دانش‌ افزایی و انتقال تجربیات صورت گرفته است و ارتباطات خوبی با کشورهای کانادا و آلمان در حوزه آموزش مربیان سگ‌های نجات داشته‌ایم.

وی تاکید کرد: ایران در منطقه آسیا و اقیانوسیه قرار دارد و در ساختار بین‌المللی هر قاره یک منطقه به شمار می‌آید که در این منطقه بیش از دو سوم مردم دنیا ساکن هستند و به سرعت در حال تغییر و رشد در این منطقه هستیم که تحت تاثیر حوادث طبیعی، ‌جنگ، حوادث دست‌ساخت بشر و سوانح صنعتی و بیولوژیکی است که در این شرایط سازمان‌های بین‌الملل به صورت عمومی و تخصصی تلاش می‌کنند به افراد حادثه‌دیده کمک‌رسانی کنند.

باقری یادآور شد: ‌ایران همیشه نقش میانجی‌گری در زمینه کمک به مردم مظلوم یمن، عراق،‌ سوریه و میانمار داشته است و نقش هلال‌احمر ایران به دلیل اینکه ۳۰ درصد نزاع و جنگ‌ها و ۷۰ درصد بلایای جهان در منطقه خاورمیانه است نقش تعیین‌کننده‌ای داشته و در طی سه سال گذشته که جنگ یمن آغاز شده توانسته‌ایم معادل ۷ میلیون دلار کمک به کشور یمن داشته باشیم.

وی ادامه داد: از زمانی که دایره کمک به مردم یمن تنگ شد و کمک‌های بسیار کمی انتقال می‌یابد، فعالیت‌هایمان گسترده‌تر شد. در این خصوص با ریاست کمیته بین‌المللی صلیب سرخ مذاکره کردیم و نایب رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز هفته گذشته با دبیرکل هلال احمر ایران دیدار داشت که در این جلسه هم تلاش شد بر لزوم کمک به مردم مظلوم یمن تاکید شود.

باقری اضافه کرد: در این جلسه عنوان شد که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ ۱۲۰ میلیون دلار برای کمک به مردم یمن اختصاص داده است اما به جهت اینکه نتوانسته ورود بیشتری کند، قصد دارد ۳۰ میلیون دلار را بازگرداند که اعتراض کردیم و گفتیم اگر نمی‌توانند ما با لباس صلیب سرخ ورود کنیم.

 

خبرنگار: هومان حسینی