به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است».

براساس گزارش روز پنجشنبه شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲،۵ میکرون هوای شهر تهران در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ۸ صبح امروز از ۶۳ به ۷۶ افزایش داشته و سالم است.

در همین مدت میزان آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون نیز از ۳۸ به ۵۳ و آلاینده منوکسیدکربن نیز از ۲۱ به ۲۵ افزایش یافته است.

بر همین اساس، ایستگاه‌های پیروزی(منطقه ۱۳)،شاد آباد(منطقه ۱۸) و تربیت مدرس(منطقه ۶) به ترتیب با شاخص‌های ۱۲۰، ۱۰۸ و ۹۷ بالاترین حجم آلودگی شهر تهران را در ۲۴ ساعت گذشته داشته اند.

همچنین ایستگاه‌های شهرداری منطقه ۱۶، گلبرگ(منطقه ۸) و اتوبان محلاتی(منطقه ۱۴) به ترتیب با شاخص‌های ۲۳، ۴۴ و ۴۵ کمترین میزان آلودگی هوا را در سطح مناطق شهر تهران طی این مدت داشتند.(ایرنا)