دکتر محمد مهدی آخوندی در گفت‌و‌گو با طبنا (خبرگزاری سلامت)، درباره فریز کردن جنین اظهار کرد: با توجه به مواردی همچون افزایش سن، عدم داشتن فرزند، تاخیر در ازدواج، فرزند‌آوری یا وجود شرایطی همچون ناباروری‌‌های ناشی از ژنتیک و آلودگی‌‌های محیطی که به ایجاد و بروز ناباروری دامن می‌زنند توصیه ما مبنی بر فریز کردن گامت‌‌ها و جنین است.

وی با بیان اینکه افرادی که ازدواج کرده‌اند می‌توانند جنین خود را فریز کنند، افزود: افرادی که مجرد هستند نیز ‌‌می‌توانند تخمک و اسپرم خود را فریز کند.

رئیس انجمن علمی‌‌ جنین‌شناسی خاطرنشان کرد: فریز کردن جنین این امکان را برای افرادی که ازدواج کرد‌ه‌اند و فرزندپروری آنها به دلایلی همچون یائسگی زودرس یا سوابق بیماری‌های فامیلی به تاخیر افتاده است می‌تواند بسیار موثر باشد.

آخوندی ادامه داد: افرادی که به دلیل ابتلا به یک بیماری، نگران از دست دادن تخمک‌‌ها و اسپرم‌‌های خود هستند با فریز کردن آنها می‌توانند از این عامل پیشگیری کنند چرا که با توجه به پیشرفت‌‌هایی که در این زمینه صورت گرفته است انجام این کار با موفقیت‌ بالایی برخوردار است درحالی که در ۱۰ ساله گذشته به هیچ عنوان توصیه به انجام این کار نمی‌شد.

وی با بیان اینکه حتی کودکان نیز می‌توانند از فریز بافت اسپرم استفاده کنند، افزود: زنانی که بنا بر دلایلی مورد عمل جراحی، شیمی‌ درمانی و رادیوتراپی قرار می‌گیرند با فریز کردن بافت تخمدان می‌توانند پس از آن این بافت را  مجدد به تخمدان پیوند بزنند چرا که پیشرفت‌‌های بسیاری در زمینه علم و تکنولوژی در این زمینه صورت گرفته است.

رئیس انجمن علمی‌ جنین شناسی خاطرنشان کرد: بنابراین توصیه ما مبنی بر این است که خانواده‌‌هایی که یکی از فرزندان آنها مبتلا به سرطان بوده یا در معرض ناباروری‌های وابسته به ژنتیک هستند جهت فریز کردن تخمدان و یا اسپرم‌‌های خود اقدام کنند.

آخوندی با بیان اینکه بهترین سن برای فریز کردن اسپرم و تخمدان‌ها زیر ۳۵ سال است، عنوان کرد: بعد از این سن نیز می‌توان فریز کردن را انجام داد که مراکز مربوطه ابتدا هزینه‌ای را برای فریز کردن، هزینه سالانه جهت نگهداری تخمک یا اسپرم در دمای زیر منفی ۱۹۶ درجه و در انتها هزینه‌ای را جهت باز کردن فریز  دریافت می‌کنند.