به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، در سال‌های اخیر به پزشکان و بیماران در سراسر جهان نسبت به مصرف صحیح آنتی بیوتیک‌ها به دلیل اهمیت تاثیر آن بر مقاومت آنتی‌بیوتیکی هشدار داده شده است. اکنون نتایج یک مطالعه جدید روی موش‌های آزمایشگاهی نشان داده است که مصرف زیاد آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند علاوه بر افزایش مقاومت آنتی‌بیوتیکی، عوارض جانبی دیگری نیز برای بدن داشته باشد.

به گفته متخصصان علوم پزشکی در آمریکا، افراط در مصرف آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند با میکروبیوم بدن تداخل ایجاد کند. میکروبیوم‌ها گروهی از باکتری‌ها هستند که داخل روده و قسمت‌های دیگر بدن زندگی می‌کنند. تغییرات در میکروبیوم بدن ممکن است به نسل‌های بعدی نیز انتقال یافته و در نهایت موجب بروز بیماری شود.

در این بررسی که روی تعدادی موش مادر باردار انجام گرفت مشخص شد تغییرات میکروبیوم در موش‌های ماده به نسل بعدی منتقل می‌شود.

متخصصان همچنین به بررسی گروهی از موش‌ها پرداختند که در معرض فزاینده ابتلا به التهاب روده بزرگ بودند و مشاهده کردند که شدت التهاب روده بزرگ در موش‌های متولد شده از مادرانی که میکروبیوم بدن آنها تحت تاثیر مصرف آنتی بیوتیک بوده در مقایسه با موش‌هایی که میکروبیوم طبیعی به ارث برده بودند به مراتب بیشتر است.

به گزارش مجله تایم، متخصصان آمریکایی اظهار داشتند: بسیاری از زنان باردار و دختران نوجوان آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند و این نگرانی وجود دارد که عوارض مصرف بی‌رویه این داروها بر نسل آینده نیز تاثیر بگذارد.(ایسنا)