دکتر مهرداد مشهدیان در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره غلظت خون اظهار کرد: غلظت خون معمولا با علائمی همچون سرگیجه، منگی، سردرد، اختلالات بینایی مثل دوبینی و حتی و وزوز گوش همراه است.

وی افزود: عوارض غلظت خون بالا شامل فشارخون، سنگ کلیه و نقرس در برخی از افراد است و علائم انسداد عروقی با لخته شدن خون مثل سکته مغزی، سکته قلبی و مشکلات ریوی همراه است.

این فوق تخصص خون و سرطان بالغین ادامه داد: در برخی بیماران به علت سکون و کند شدن جریان خون، خون در عروق لخته می‌شود بنابراین این لخته شدن خون در عروق گاهی خطرهای جبران ناپذیر جانی را برای فرد به همراه دارد.

مشهدیان با بیان اینکه برافروخته شدن صورت، خون دماغ و خون‌ریزی گوارشی هم می‌تواند به علت غلظت خون بالا‌ ایجاد شود، عنوان کرد: در بسیاری از این بیماران فشارخون بالاتر از حد عادی و معمول است و بالا رفتن غلظت خون سبب شده که سطح اسید اوریک خون نیز بالا رود همچنین این مسئله فرد را مستعد ابتلا به نقرس و سنگ کلیه می‌کند.

وی بیان کرد: غلظت خون اولیه در اثر یک جهش به وجود می‌آید و به عبارتی گلبول‌های قرمز تولید می‌شوند اما مرحله از بین رفتن آنها وجود ندارد اما غلظت خون ثانویه به علت‌هایی همچون سیگار کشیدن، نوشیدن کم آب، زندگی کردن در ارتفاعات و مصرف برخی از داروها به وجود می‌آید.

این هماتولوژیست ادامه داد: استرس به صورت مستقیم سبب افزایش غلظت خون نمی‌شود اما عوامل روانی آن می‌تواند موجب شده تا فرد به مصرف داروها روی آورد و به الطبع آن غلظت خون شخص نیز افزایش یابد.

مشهدیان در پاسخ به این سوال که آیا حجامت سبب کاهش غلظت خون می‌شود یا خیر؟ اظهار کرد: این روش از زمان‌های قدیم در میان مردم مرسوم بوده است بنابراین در کاهش غلظت خون موثر است اما مردم می‌توانند از روش متداول امروزی همچون اهدای ۵۰ سی سی از خون خود اقدام کنند که در این روش علاوه بر کاهش غلظت خون فرد خون خود را به افراد نیازمند نیز اهدا کرده است.

وی بیان کرد: راه درمان غلظت خون تغییر سبک زندگی نادرست، رعایت ورزش کردن، پیاده‌روی کردن، نوشیدن مایعات به مقدار لازم، کاهش مصرف گوشت قرمز، زندگی در ارتفاعات کم و سیگار نکشیدن است.