به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر رضا فکرآزاد درباره رونمایی از جایزه دکتر علی جوان اظهار کرد: دانشمندانی‌ همچون پروفسور سمعیی و حسابی به دلیل رسانه‌ای شدن در میان مردم بسیار آشنا و جایگاه قابل توجهی دارند ولی برخی از دانشمندان همچون پروفسور علی جوان بسیار کم در جامعه ایران شناخته شده است در حالی که او مخترع ایرانی نخستین لیزر گازی هلیوم نئون دنیا بود.

اولین جایزه در ۱۶ اکتبر ۲۰۱۸ و به ۵ نفر جوایز اهدا میشه

فکرآزاد گفت: جایزه پروفسور علی جوان در ۱۶ اکتبر ۲۰۱۸ برای اولین بار در کشور فرانسه به ۵ فعال حوزه لیزر پزشکی اهدا شد و هر دو سال نیز این جایزه جهانی به همراه تندیس آن به فعالان لیزر اهدا می‌شود و جا دارد که پروفسور علی جوان که توسط یک مجله اروپایی حتی جزو ۱۵ نفر باهوش زنده دنیا در سال ۲۰۱۵ بود بیشتر میان ایرانیان شناخته شود.

وی خاطرنشان کرد:‌ تیم ایرانی در حال حاضر سرگروه جهانی برای لیزرهای کم‌توان در حوزه دندانپزشکی انتخاب شده است که در ۶ ماه آینده پروتکل درمانی برای دندانپزشکان دنیا ارائه می‌کند و در واقع این پروتکل به نام ایران ثبت می‌شود.

دبیر انجمن جهانی لیرز در پزشکی با اشاره به اینکه لیزر به طور کلی سه کاربرد اساسی دارد، گفت: کاربرد اول لیزر در حوزه تشخیص بیماری‌ها است که کمتر به آن پرداخته شده و تشخیص ضایعات عروقی، پوسیدگی‌های دندانی، آنالیز نمونه‌های خونی، تومور داخل ریه و حتی ناخن و مو از جمله استفاده‌های لیزر در تشخیص بیماری‌ها است.

وی افزود: دومین کاربرد لیزر در زمینه جراحی است که در واقع لیزر ابزاری بُرنده بوده البته همچون چاقو نیست و می‌تواند انتخابی ببُرد بدون اینکه آسیبی به بدن برساند به طور مثال قرنیه را جهت رفع  عیوب انکساری بدون اینکه به چشم آسیبی وارد شود

دبیر انجمن جهانی لیرز در پزشکی خاطرنشان کرد: لیزر همچون چاقو می‌تواند عمل کند و حتی سخت‌ترین قسمت‌های بدن را ببُرد و در همه جراحی‌ها قابل استفاده است و عوارض چاقو را به همراه نداشته و جای اسکار و برشی بر جای نمی‌گذارد.

فکرآزاد عنوان کرد: سومین استفاده از لیزر بهره‌برداری از لیزرهای کم‌توان بوده که در مواردی همچون فیزیوتراپی و درمان‌بخشی، توان‌بخشی می‌توان از استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه لیزر یک تکنولوژی و فناوری بسیار پیشرفته است که همچون برق می‌توان کارهای مختلفی با آن انجام داد، گفت: لیزر در کاهش دردهای دیسک‌های کمر، زخم بستر و …مورد استفاده قرار می‌گیرد و امروزه گروه‌های چشم‌پزشکی، فیزیوتراپی، توانبخشی، پوست، دندانپزشکی از لیزر جهت کمک به بیماران استفاده می‌کنند.

وی گفت: در زمینه آموزشی لیزر پزشکی البته مقداری نسبت به برخی از کشورها عقب هستیم که طرح ملی را انجمن لیزر پزشکی در دستور کار قرار داده که طی ۱۰ سال آینده این موضوع به صورت جامع برای پزشکان مورد استفاده قرار گیرد.

دبیر انجمن جهانی لیرز در پزشکی عنوان کرد: لیزر امروزه تنها در حوزه زیبایی استفاده نمی‌شود بلکه در بعد درمانی مورد توجه است.