به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، محققان دانشگاه پردو آمریکا دریافتند مولکول کوچک فعال کننده SERCA ‍‌می‌تواند موجب بهبود حافظه و شناخت شود.

در مدل بیماری آلزایمر، فعال کننده SERCA در کاهش استرس سلولی و پیشگیری از نابودی سلول‍‌ها در نورون‌ها امیدبخش نشان داده شد. این مولکول با اصلاح تعادل در یون کلسیم سلول‌ها، ‍‌می‌تواند شیوه درمانی جدیدی در تولید داروهای اختلال مغزی باشد.

«کتی کراجناک»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره ‍‌می‌گوید: «ما ترکیبی را شناسایی کرده‌ایم که ‍‌می‌تواند بیماری آلزایمر را کُند یا متوقف نماید. همچنین توانایی این ترکیب در عبور از مانع مغزی خون اثبات شده است.»

وی در ادامه ‍‌می‌افزاید: «نابودی سلول‍‌های مغزی زمانی روی ‍‌می‌دهد که تعادل کلسیم سلول‌ها مختل ‍‌می‌شود. ما در این مطالعه بر اصلاح تنظیم کلسیم درون سلولی از طریق توسعه مولکول‌های تمرکز کردیم که پروتئین‌های تنظیم کننده کلسیم نظیر SERCA را هدف قرار ‍‌می‌دهد.»

محققان دریافتند این مولکول موجب حفظ توده سلولی مغز شده و حافظه را در موارد تحت درمان تقویت ‍‌می‌کند.

در مطالعه قبلی، فعال کننده SERCA توانست ۶۰ درصد پلاک‌های مغز فرد مبتلا به آلزایمر را کاهش دهد. مطالعه فعلی اثبات ‍‌می‌کند که این مولکول ‍‌می‌تواند علائم شایع آلزایمر را درمان کند.(مهر)