به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، همایون هاشمی، در خصوص وظایف مجلس و وزارت بهداشت در خصوص احتکار دارو در کشور گفت: مجلس از آنجایی که وظیفه اجرایی ندارد خود مستقیم نمی‌تواند در پی کشف داروهای احتکاری باشد این مورد جزو وظایف ذاتی وزارت بهداشت، سازمان تعزیرات کشوری و سازمان غذا و دارو است.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه در شرایط نامناسب فعلی خبرهای از احتکار دارو می‌شنویم که باعث مشکلات زیادی برای بیماران و خانواده‌های آن‌ها می‌شود. متولی این موضوع در درجه اول وزارت بهداشت و سازمان تعزیرات است که باید این افراد را به قوه قضائیه معرفی‌کنند و دستگاه قضا نیز برخوردهایی جدی با محتکرین داشته باشد.

وی ادامه داد: ما در مجلس نیز طی جلساتی که با مسئولین بهداشت و درمان کشور داشته‌ایم از آن ها تقاضا کرده‌ایم  در همه موارد طبق مر قانون عمل کنند و در تامین ارز و منابع پشتیبانی برای واردات مورد نیاز کوتاهی نکنند و مخصوصاً موضوع بازرسی را بسیار جدی بگیرند.

این نماینده مجلس دهم تصریح کرد: چون متاسفانه ما خیلی اوقات با زحمت بسیار منابع را تامین می‌کنیم و داروهای مورد نیاز را تولید یا وارد می‌کنیم اما در مرحله آخر به دلیل ضعف بازرسی خیلی راحت همه زحمات هدر می‌رود و به جای تامین داروی بیماران، جیب یک عده سود جو پر می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: متاسفانه سازمان غذا و دارو در حوزه بازرسی یک مقدار با کمبود مواجه است و داروخانه‌ها و شرکت‌های دارویی به طور کامل تحت نظر بازرسان نیستند. ما باید بازرس‌های متخصص و متعهد پرورش دهیم تا  بتوانیم همه مراکز تولید و  پخش دارو را تحت بازرسی داشته باشیم. بعد از تقویت این بخش، قوه قضائیه نیز باید با این افراد برخورد قاطع داشته باشد.