به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، محققان دانشگاه دلاویر می‌گویند، « بازیکنانی که به طور مکرر با سر به توپ ضربه می‌زنند، ماده سفید مغز خود را در معرض صدمه قرار داده و حافظه و مهارت‌های تفکر و همچنین توانایی تعادل در آنها آسیب می‌بیند».

محققان در تحقیق خود، توانایی حرکت بازکنان را روی یک خط مستقیم با چشمانی بسته بررسی کردند. در بخشی از این آزمون، بازیکنان به ابزاری الکترونیکی که با تحریک گوش داخلی، احساس افتادن را شبیه‌سازی می‌کرد، مجهز شدند تا معلوم شود آنها چقدر در اصلاح تعادل خود توانایی دارند. سپس آنها به مقایسه توانایی بازکنان در مستقیم راه رفتن و تعداد ضربات سر به توپ پرداختند. نتیجه این تحقیق نشان داد بازیکنانی که ضربات سر بیشتری داشتند، کمتر می‌توانستند تعادل‌ خود را حفظ کنند.

همچنین آزمایش تعادل ۵۰۰ فوتبالیست سرزن دیگر نشان داد آنها نمی‌توانستند به راحتی مسیر مستقیم مورد نظر محققان را طی کنند و حدود ۹ میلی‌متر از مسیر منحرف می‌شدند. در واقع ضربات سر به توپ باعث تغییر ماده سفید و ساختار مغز و همچنین گوش داخلی این فوتبالیست‌ها شده بود.

تاکنون محققان معتقد بودند ضربه توپ با سر، فرد را مستعد ابتلا به مشکلات حافظه و تفکر می‌کند و این اولین بار است که مشکلات تعادلی نیز در فوتبالیست‌ها بررسی می‌شود.

بنابه گفته این محققان، این فوتبالیست‌ها حتی ممکن است به بیماری آلزایمر مبتلا شوند. به طور مثال جف آستل، فوتبالیست بریتانیایی که ضربه‌های سر بی‌نظیری داشت، بر اثر ابتلا به آلزایمر در سال ۲۰۰۲ فوت کرد. می‌گویند بیماری آلزایمر او ناشی از ضربات مکرر سر به توپ چرمی آن دوره از فوتبال بوده است.

به گزارش طبنا، محققان دانشگاه دلاویر، فوتبالیست‌های که با سر ضربه میزنند را در خطر جدی صدمات مغزی می‌دانند و قصد دارند با تحقیقات بیشتر این مشکل را به اثبات قطعی برسانند.

مترجم: نادیا زکالوند