استاد چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه حدود ۲۵ درصد دیابتی‌ها دچار اختلال بینایی می‌شوند، گفت: خونریزی و ورم شبکیه از عوارض دیابت است.

به گزارش خبرگزاری سلامت، دکتر احمد میرشاهی با اشاره به اهمیت تشخیص بیماری‌های چشم اظهار کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد افراد دیابتی دچار اختلال در بینایی می‌شوند.

مسئول برنامه آموزشی شبکیه در بیست و هفتمین کنگره سالیانه چشم پزشکی ایران با اشاره به اینکه یک سوم افراد دیابتی دچار عوارض شبکیه می‌شوند، افزود: تنها یک سوم از این افراد به درمان احتیاج پیدا می‌کنند.

استاد چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران درخصوص عوارض چشمی ناشی از دیابت خاطر نشان کرد: خون ریزی و ورم شبکیه از عوارض دیابت است.

میرشاهی به عارضه «ماکولا» در اثر کهولت سن اشاره کرد و افزود: ماکولا یا لکه زرد همان قسمت حساس به نور شبکیه است که مسئولیت دید مستقیم و واضح را به عهده دارد و برای کا‌رهای دقیق مثل خواندن و رانندگی منجر به دید بهتر می شود.

وی ادامه داد: ماکولا با افزایش سن تشدید می‌شود و در گروه سنی بالای ۶۵ سال شایع‌ترین علت کاهش بینایی است و یکی از عوامل آن می‌تواند ارثی باشد.

میرشاهی افزود: از جمله بیماری‌هایی که به طور شایع باعث این وضعیت می شود دیابت است همچنین استعمال دخانیات و فشارخون بالا ازعوامل تشدید عارضه ماکولا است.

گفتنی است، بیست و هفتمین کنگره سالیانه چشم پزشکی ایران در روزهای ۱۳ تا ۱۶ آذر ۹۶ در مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار می‌شود.