شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۱
بازدید: 140

ماجرای آنفلوآنزای خوکی در ایران/ وزارت بهداشت تکذیب می‌کند

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، دو روز قبل خبری از قول همایون ‌هاشمی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، روی خروجی سایت خانه ملت قرار گرفت، مبنی بر اینکه مواردی از ابتلا به آنفلوانزای خوکی در کشور مشاهده شده است. اما، یک روز بعد، این با انتشار خبری بر روی خروجی سایت وزارت بهداشت (وبدا)، این نقل قول تکذیب شد.

محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، گفت: تمامی تمهیدات لازم برای مواجهه با همه‌گیری آنفلوآنزا از ابتدای فصل سرما تاکنون به کار گرفته شده است.

وی با عنوان این مطلب که در حال حاضر آنفلوانزایی به نام آنفلوآنزای خوکی در ایران نداریم، افزود: ویروس‌های آنفلوانزای فصلی که همه ساله در جهان در فصل سرما شایع می‌شوند، شامل سه نوع آنفلوآنزای N1H1 (در گذشته اصطلاحا به این نوع آنفلوانزای خوکی گفته می‌شد)، آنفلوآنزای H۳N۲ و آنفلوآنزای نوع B، است که هر سه نوع این ویروس‌ها می‌توانند منجر به ایجاد همه‌گیری‌های آنفلوآنزای فصلی در فصل سرما در همه جای دنیا شوند.

این در حالی است که همایون‌ هاشمی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفته است که به تازگی یک سری گزارش‌هایی رسیده که نشان می‌دهد تعدادی از افراد در ایران به این بیماری مبتلا شده‌اند، بنابراین در این شرایط رعایت بهداشت عمومی باید مورد توجه قرار گیرد و آموزش‌های لازم ارائه شود.

در همین حال، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، شدت بیماری زایی آنفلوآنزای N1H1 را اندکی شدیدتر از دو نوع ویروس شایع آنفلوآنزا دانست و گفت: در هر فصل سرما، ممکن است یک یا دو یا هرسه نوع این ویروس‌ها باعث ایجاد همه گیری در انسان شوند. در سال جاری در ایران ویروس آنفلوآنزای شایع، نوع  H۳N۲ بوده و اکثریت قریب به اتفاق موارد ابتلا را شامل می‌شود.

به گفته وی، آزمایشگاه ملی آنفلوآنزای کشور و ١٣ آزمایشگاه منطقه ای کشوری به صورت شبانه روزی، به رصد این ویروس در کل کشور مشغول هستند و اطلاعات آن به صورت هفتگی در اختیار مسئولان و صاحب نظران امر قرار می‌گیرد.

در همین حال، عضو کمیسیون بهداشت و درمان، خواستار ورود وزارت بهداشت به این موضوع شده درخواست کرده است، موارد مشکوک را شناسایی کند تا اقدامات درمانی به سرعت برای افراد مبتلا به این بیماری انجام شود.

هاشمی بر ضرورت نظارت بر  اماکن عمومی همچون مهدهای کودک‌، مدارس و دانشگاه‌ها، تاکید کرد و گفت: آنفلوآنزای خوکی از نوع N1H1 یک بیماری ویروسی بوده که در چند دهه گذشته همچون آنفلوآنزای پرندگان به طور اختصاصی از حیوان ناقل این ویروس، که در این مورد خوک بوده، قابل انتقال است، کما اینکه بیشتر در جاهایی که مردم با خوک زندگی می‌کنند یا محل سکونت آنها به این مناطق نزدیک باشد، مشاهده می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تاکید کرد: این بیماری از انسانی به انسان دیگر هم قابل سرایت است که اغلب از راه تنفس، بزاق و سرفه صورت می‌گیرد و با نشانه‌هایی همچون تب، گلودرد، سرگیجه، خستگی، درد در ناحیه مفاصل و عضلات تظاهر پیدا کرده و در موارد جدید تهوع و اسهال هم مشاهده شده است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا این بیماری قابل درمان است، یادآورشد: مداخله دارویی، دوره این بیماری را کوتاه می‌کند، بنابراین بیمارانی که با علائم سرماخوردگی مواجه می‌شوند در فاز اول می‌توانند تنها به پزشک عمومی مراجعه کنند و چنانچه تشخیص این بیماری قطعی شد باید به متخصص بیماری‌های عفونی مراجعه شود. (مهر)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of