معاون فنی دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: کلیات لایحه سلامت روان نهایی شده و منتظر تایید هیئت دولت برای طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی است.

 

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، علی اسدی با اشاره به سابقه انتظار ۱۲ ساله لایحه سلامت روان برای تصویب، گفت: این لایحه در دوره‌های مختلف تغییراتی داشت، اما در نهایت سال گذشته با امضای وزیر بهداشت، از طرف دفتر معاونت حقوقی و مجلس وزارت بهداشت به کمیسیون دولت رفت. سال گذشته نیز در همین راستا بیش از هفت جلسه کارشناسی با حضور حقوقدانان، قضات و صاحبنظران حوزه سلامت روان برگزار شد.

وی ادامه داد: دراین جلسات نظرات سازمان‌های دیگر نیز مورد توجه قرار گرفت و تغییراتی متناسب وظایف سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت و سایر سازمان‌ها ایجاد شد. یک ماه و نیم قبل نیز در آخرین جلسه بررسی این لایحه، کلیات آن نهایی و تصمیم گرفته شد بعد از ویرایش نهایی به هیئت دولت برود تا آن را تایید کنند. در این صورت لایحه می‌تواند به صحن علنی مجلس برود.

معاون فنی دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت همچنین اضافه کرد: ما منتظر هستیم که کمیسیون قضایی مجلس نیز آخرین تغییرات را انجام دهد و امیدواریم امسال تکلیف آن روشن شود.

گفتنی است لایحه سلامت روان که بیش از یک دهه از تدوین آن می‌گذرد موضوع حقوق شهروندی بیماران مبتلا به اختلالات روانی، خانواده‌ها و کارکنان مراکز درمانی آنها را مورد توجه قرار داده است. علاوه بر آن به بحث هزینه‌های درمانی این بیماران که نیاز به درمان طولانی مدت دارند نیز اشاره شده است.(ایسنا)