شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۹
بازدید: 148

فعالیت ۲۷۴ مرکز مشاوره ژنتیک در کشور

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)ُ دکتر مینو رفیعی با بیان این مطلب اظهار کرد: ۲۷۴ مرکز مشاوره ژنتیک در کشور داریم که اکثر این مراکز غیر دولتی بوده و در بیش از چهار سال پیش افرادی به این مراکز مراجعه می‌کردند که فرزندان مبتلا به اختلالات ژنتیکی و معلولیت داشتند ولی امروزه به دلیل افزایش آگاهی‌ها، تیم‌های ژنتیک در مراکز پیش از ازدواج مستقر شده و مردم از خدمات این افراد بهره‌مند می‌شوند.

رئیس هفتمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت‌ها ادامه داد: بر اساس ماده ۷۵ قانون برنامه ششم توسعه زوجین قبل از ازدواج باید غربالگری اجباری بیماری‌های ژنتیک انجام دهند و در صورت شناسایی عوامل پرخطر به مشاوره ژنتیک ارجاع می‌شوند.

وی با بیان اینکه در مشاوره ژنتیک شرح حال خانوادگی فرد و در واقع شجره‌نامه آن به لحاظ مشکلات ڗنتیکی و سلامتی بررسی می‌شود، افزود: پزشکانی در این زمینه دوره‌های ۳۰۰ ساعته تئوری و عملی گذرانده‌اند.

رفیعی عنوان کرد: در صورتی که پس از مشاوره ژنتیک نیاز به انجام آزمایشی باشد پزشکان و مشاوران آن را توصیه کرده ولی از آنجایی که برخی از این آزمایش‌ها بسیار گران است در سازمان بهزیستی اگر محرز شود فرد توانایی پرداخت آن را ندارد کمک‌های مالی به آن انجام می گیرد.

معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه ۲۰ هزار بیماری ژنتیکی داریم ولی همه این بیماری‌ها معلولیت ایجاد نمی‌کند، گفت: سازمان بهزیستی بخش پیشگیری از معلولیت‌ها را بر عهده دارد و بیماری‌هایی همچون تالاسمی را وزارت بهداشت ورود می‌کند چراکه عقب ماندگی ذهنی ایجاد نمی‌کند.

وی اعلام کرد: ۵۰ درصد عقب ماندگی‌های ذهنی، ۵۰ درصد ناشنوایی و ۵۰ درصد نابینایی ژنتیکی است که می‌توان با انجام مشاوره ژنتیک از بروز این بیماری‌ها تا حدود زیادی پیشگیری کرد.

رفیعی خاطرنشان کرد: عقب‌ماندگی‌های ناشی از مشکلات عصبی و عضلانی، اختلالات متابولیکی و اختلالات تکاملی از محورهای اصلی این سمینار است که توسط اساتید و صاحبنظران برجسته مورد بحث و گفتگو قرار گرفته و جدیدترین دستاوردهای علمی در این زمینه ارائه می‌شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of