دکتر عصمت السادات هاشمی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره عفونت پستان اظهار کرد: عفونت پستان به دو دسته عفونت‌های پستان در دوران شیردهی و عفونت‌های پستان در دوران غیر شیردهی تقسیم می‌شود.

وی با بیان اینکه عفونت پستان در دوران شیردهی شایع‌تر است، افزود: مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در هنگام زایمان سبب شده تا میزان بروز این عفونت‌ها کاهش یابد در این میان توجه و مراقبت کافی از پستان در دوران حاملگی و شیردهی می‌تواند شانس ابتلا به این عفونت‌ها نیز کاهش دهد.

این جراح پستان خاطرنشان کرد: مراقبت‌هایی همچون جلوگیری از پر شدن شیر در پستان و جلوگیری از بروز خراش‌های نوک پستان، شست‌و‌شوی پستان‌ها قبل و پس از شیردادن به کودک امری لازم و ضروری است و تا حدودی از بروز عفونت پیشگیری می‌کند.

هاشمی با اشاره به اینکه شیردادن صحیح به نوزاد می‌تواند از بروز این خراش‌ها جلوگیری کند، عنوان کرد: تخلیه مکرر شیر از پستان و رعایت موارد بهداشتی می‌تواند احتمال گسترش خطر عفونت را کاهش دهد اما همچنان علت اصلی بروز عفونت پستان مشخص نشده است.

وی یاد آور شد: علائم عفونت پستان به صورت قرمزی، درد و تورم پستان است و در عفونت‌های شدید‌تر با تب و لرز نیز ممکن است همراه باشد.

این جراح پستان عنوان کرد: برای درمان این عارضه مهم‌ترین اقدام تجویز آنتی بیوتیک مناسب است که معمولا به صورت خوراکی تجویز شده و فرد پس از مصرف طی۱ تا ۲ هفته بهبود می‌یابد اما در زمانی که عفونت حاد و مزمن باشد ممکن است ۲ تا ۳ ماه بیماری به طول انجامد که ضرورت دارد فرد نمونه برداری کرده و اقدامات لازم را انجام دهد.