به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، نشانه‌های ابتلا به سندروم سر انفجاری شنیدن صدای انفجار، شلیک اسلحه، برخورد سنج و اشکال دیگری از نویز که به طور مشخص فرد در زمان خوابیدن احساس ‌می‌کند، است.

البته در سندروم سر انفجاری هیچگونه نشانه‌ای از درد، تورم یا مشکل فیزیکی در مبتلایان به این بیماری ایجاد نمی‌شود و نکته دیگر اینکه بیشتر افراد بالای ۵۰ سال به این بیماری مبتلا ‌می‌شوند هرچند که موارد ابتلای کودکان ۱۰ ساله به این سندروم نیز گزارش شده است.

برخی از افراد مبتلا این اختلال را مانند انفجار یک بمب در نزدیکی سرشان توصیف می‌کنند،‌ البته درست در زمانی که تازه به خواب رفته‌اند همچنین برای عده‌ای این رویداد در کل طول زندگی تنها یکبار رخ می‌دهد، برخی دیگر در یک شب چند بار آن را تجربه می‌کنند.

این وضعیت و اختلالات ایجاد شده در خواب به واسطه آن می‌تواند رویداد‌های فرهنگی نامرتبط، به ویژه منشا آدم‌ربایی‌های بیگانگان فضایی، نظریه‌های توطئه دولتی و وجود شیاطین فراطبیعی را توضیح دهد.

به گفته برایان شارپ‌لس، استادیار روانشناسی دانشگاه واشنگتن، هرفردی که در معرض انواع اختلالات خواب قرار دارد ممکن است به این سندروم مبتلا شود. به گفته وی استرس و فشارهای روحی نیز می‌توانند فراوانی وقوع آثار این سندروم را افزایش دهند.

خاموشی ناگهانی

نظریه‌ها درباره دلیل بروز این سندروم بسیار گیج‌کننده هستند. اختلالات شنوایی یا حملات صرع اما تعدادی از قابل‌توجه‌ترین این نظریه‌ها براساس مطالعاتی ارائه شده‌اند که در آنها سر افراد مبتلا در طول شب اسکن شده‌، است. این مطالعات کوچک نشان می‌دهند همزمان با شنیده شدن صداهای انفجار مانند، ‌مغز دچار انفجاری از فعالیت‌های نورونی می‌شود.

معمولا زمانی که انسان به خواب می‌رود، بدن از کار افتاده و فلج می‌شود و در حین خواب فعالیتی انجام نمی‌دهد. در طول مرحله گذار بیداری تا خواب،‌ مغز به آرامی و ذره ذره خاموش می‌شود. اما در سندروم انفجار سر، خللی در بخشی از مغز که مسئولیت نظارت بر این خاموشی کلی را به عهده دارد، ایجاد می‌شود که این اختلال خاموش شدن بخش‌هایی از مغز را به تاخیر می‌اندازد.