خبرگزاری سلامت: سرطان ملانوم نسبت به سایر سرطان‌ها شیوع کمتری در کشور ما دارد. البته در برخی مناطق مانند قطب جنوب به دلیل وجود مشکلات لایه اوزون و نور شدید آفتاب بیشتر است. زمانی که ملانوم در فردی تشخیص داده می‌شود، خیلی پیش آگهی مطلوبی به همراه ندارد و شانس مرگ و میر بیمار زیاد است، چرا که شانس متاستاز (انتشار به سایر ارگان‌های بدن) زیاد می‌باشد.

دکتر حسین فودازی، دبیر انجمن آنکولوژی ایران می‌گوید: ملانوم تومور پوستی است که امکان دارد از خال ایجاد شود و یکی از کشنده‌ترین سرطان‌ها است، اما در صورت کشف آن در مراحل اولیه درمان قطعی خواهد داشت. در ابتدا خالی که رشد غیرطبیعی دارد یا خالی که زخم شده و در آن خارش ایجاد شده نیز رخ می‌دهد. اشعه ماوراءبنفش یا نور آفتاب به میزان

شدید، خال را برای تبدیل به ملانوم تحریک می‌کند. در صورت مواجه فرد با خال غیر طبیعی یا هرگونه خالی که تازه در پوست ایجاد شده و افزایش سایز ناگهانی و رنگ غیر طبیعی دارد باید به متخصص پوست مراجعه کند. در صورت شناسایی این سرطان در مراحل پیشرفته متأسفانه درمان‌ها خیلی کمک کننده نیستند. معمولا شیوع سرطان ملانوم مقداری در مردان نسبت به زنان بیشتر است و در سنین میانسالی و بعد از دهه ۵۰ تا ۶۰ سالگی دیده می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: درمان سرطان شامل جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی است. در واقع پس از برداشتن توده توسط جراحی با رادیوتراپی محل توده از اشعه یونیزان استفاده و با شیمی درمانی سلول‌های سرطانی کنترل می‌شود.

بشر در درمان سرطان به موفقیت‌های بسیاری دست یافته و بسیاری از سرطان‌های کشنده با کمک روش‌های جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی کنترل شده‌اند، اما در صورتی که سرطان در مراحل پیشرفته شناسایی شو،د متأسفانه این درمان‌ها خیلی اثربخشی ندارند و فرد را به سرعت از پا در می‌آورد. به همین دلیل نیاز بود که روش‌های جدید درمانی وارد عرصه علم، درمان و بالین شود تا بتواند به افزایش طول عمر بیماران کمک کند. زمانی که سیستم ایمنی فردی به درستی کار نکند، سلول‌های سرطانی به درستی شناخته نمی‌شوند و

تولید توده‌های تومورال می‌کند و موجب بروز سرطان می‌شود. بنابراین اگر دانش بشری بتواند کاری کند که سیستم ایمنی بدن که به درستی کار نمی‌کند و سلول‌های سرطانی ایجاد کرده، با تحریک سیستم ایمنی خودش علیه سلول‌های سرطانی وارد عرصه فعالیت شود، عوارض خیلی کمتر خواهد شد.

متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی عنوان می‌کند: در واقع روش ایمونوتراپ مانند شیمی درمانی نخواهد بود که بسیاری از سلول‌های سالم را از میان ببرد؛ بلکه توسط داروها و تحریک سیستم ایمنی بدن سلول‌های سرطانی و غیر طبیعی از بین خواهد رفت. در بحث ایمنی درمانی یا ایمونوتراپی سیستم ایمنی بدن و سلول‌هایی که از بدن محافظت می‌کنند توسط دارو تحریک می‌شوند تا سلول‌های سرطانی از بین برده شوند. درمان سرطان با روش ایمنی درمانی قدمت طولانی دارد، اما از قرن بیست و یکم به صورت کلینیکی و بالینی وارد عرصه درمان شد و طی چندسال اخیر داروهای متعددی در بحث ایمنی درمانی وارد شد و پیش بینی می‌شود که طی ۱۰ سال آینده درمان سرطان تغییر خواهد کرد و بحث ایمنی

درمانی و ژن درمانی به عنوان اسکلت و ساختار درمان سرطان خواهد بود. داروهای ایمنی درمانی چندسالی است که در کشور در دسترس است و تنها بحث آن هزینه‌های بسیار گران می‌باشد که امیدواریم با کمک بیمه‌ها و با تولید انبوه این، هزینه‌ها کمتر شود تا در مواقع به‌جا و درست مورد استفاده قرار گیرد.

فودازی درباره کاربرد ایمونوتراپی در درمان سرطان ملانوم می‌گوید: در واقع داروهایی وارد بازار شده‌اند که با تحریک سیستم ایمنی موجب می‌شوند بدن سلول‌های سرطانی را از بین ببرد و یکی از آنها ملانوم است. خوشبختانه در حال حاضر داروهای آن در دسترس قرار گرفته و طول عمر کوتاهی که برای این بیماران وجود داشت با کمک این داروها شرایط و کنترل بیماری خیلی بهترشده است. تنها مشکل داروهای ایمنی درمانی گرانی فوق العاده بالای آنهاست و از آنجا که هزینه تکنولوژی ساخت آنها فوق‌العاده پیشرفته است، بسیار گران می‌باشد. متأسفانه داروهای ایمنی درمانی در اکثر کشورهای دنیا به دلیل گرانی آنها تحت پوشش سازمان‌های بیمه‌گر نیستند، اما معمولا پس از گذشت چند سال از تولید دارو به دلیل این که هزینه تحقیقات بازپرداخت می‌شود، قیمت‌ها کاهش می‌یابد و بیمه ها می‌توانند آن را تحت پوشش قرار دهند.

 

کد خبرنگار: ۴۱۰۱۰۰