به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، پژوهشگران کانادایی، ابزار الکترونیک جدیدی برای بررسی آسم ابداع کرده‌اند که می‌تواند به افراد مبتلا به این بیماری در کنترل بهتر آن کمک کند.

هدف این پژوهش، مشخص کردن تأثیر و یا عدم تأثیر سیستم الکترونیک مدیریت آسم (eAMS) در پر کردن شکاف‌های موجود در مراقبت از آسم است. این سیستم جدید، نخستین ابزار مراقبت از آسم در نوع خود به شمار می‌رود که بر شواهد تکیه دارد.

دکتر سمیر گوپتا، از دانشمندان بیمارستان سن مایکل (NHS) تورنتو و سرپرست این پژوهش گفت: بیشتر بیماران هنوز نمی‌توانند بهترین نوع درمان را دریافت کنند؛ در نتیجه بیماری آنها با روند ضعیفی کنترل می‌شود. پزشکان برای ارائه بهترین نوع درمان، با موانع بسیاری از جمله کمبود زمان، دانش، آموزش و منابع محلی روبرو هستند. ما سعی داریم با بهره‌برداری از نیروی فناوری، این موانع را پشت سر بگذاریم.

گوپتا و گروهش، به مدت دو سال با ۲۳ پزشک همکاری کردند و توانستند ۱۲۷۲ بیمار مبتلا به نوعی آسم منحصر به فرد را مورد بررسی قرار دهند. آنها در این پژوهش، از سیستم eAMS برای تحلیل شرایط بیماران و کیفیت مراقبت از آنها استفاده کردند.

این ابزار کنترل جدید طوری طراحی شده که بیماران بتوانند با کمک آن، به تنهایی وضعیت سلامت خود را بررسی کنند.

کورتنی پرایس، از پژوهشگران این پروژه گفت: پژوهش ما نشان می‌دهد که ابزار الکترونیک بررسی سلامتی که طراحی دقیقی دارند، می‌توانند نقش مؤثری در مراقبت‌های ابتدایی داشته باشند و کیفیت مراقبت را افزایش دهند. (ایسنا)