به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، ساعت یک و ۹ دقیقه بامداد امروز بود که زمین‌لرزه ۵.۸ ریشتری با صدا و تکان‌های شدیدی مردم کرمان و برخی شهرهای شمالی استان را هراسان به کوچه‌ها و خیابان‌ها کشاند.

این زمین‌لرزه که موجب ترس و وحشت مردم شده بود برای ساعاتی موجب شلوغی پمپ بنزین‌ها و خیابان‌های شهر شد، این زمین‌لرزه در شهرهای راور، زرند، سیرجان، رفسنجان، کوهبنان و ماهان احساس شد و تاکنون ۵ پس‌لرزه داشته که بزرگترین آن ۳.۴ ریشتر بوده است.

بنابر اعلام روابط عمومی هلال‌احمر کرمان،  ۱۰ تیم هلال‌احمر از شهداد، سیرچ، گلباف، راور، ماهان، راین، رفسنجان، کوهبنان و کرمان و یک تیم واکنش سریع به مناطق زلزله‌زده در سیرچ برای ارزیابی اعزام شدند.

 

تیم‌های هلال‌احمر روستاهای چهارفرسخ، سیرچ، سکنج، هشتادان، جوشان، حسن آباد، دهوئیه، زمان‌آباد،فندقا، محسن‌آباد، گزک و گروه را بازدید کردند که در این مناطق هیچ مشکلی گزارش نشد و تنها برق یک روستا قطع شده بود.

معاون عمرانی استاندار کرمان نیز از تخریب چند دیوار بر اثر زلزله در سیرچ کرمان خبر داده است.

سیدمحمد صابری مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کرمان در ارتباط با آخرین آمار مصدومان زلزله بامداد امروز اظهار داشت: ۹۱ نفر در شهر کرمان و ۴ نفر درسیرچ مصدومیت غیر مستقیم داشتیم که هفت نفر در بیمارستان باهنر و دو نفر در بیمارستان پیامبر اعظم بستری هستند که به علت شکستگی دست و پا نیاز به عمل جراحی دارند.

وی عنوان کرد: ۲۰ نفر از ۹۱ نفر در شهر کرمان به دلیل درد قلبی و استرس و ترس و ناراحتی مراجعه کرده بودند و دچار آسیب‌دیدگی و ضربه‌دیدگی نشده بودند و مابقی به صورت غیرمستقیم مراجعه کرده بودند.

فروریختگی برخی دیوارهای گلی

سعید شریفیان کارشناس اداره‌کل مدیریت بحران استانداری کرمان در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس با بیان اینکه زلزله ۵.۸ ریشتری بامداد امروز سیرچ هیچگونه خسارتی نداشته است، اظهار کرد: بر اساس ارزیابی‌های انجام شده، زمین‌لرزه تنها موجب فروریختگی دیوارهای گلی مرز بین مزارع و باغات در منطقه سیرچ شده است.

وی با تأکید بر اینکه بیشتر مصدومیت‌ها نیز به دلیل فرار و ترس از زلزله بوده است، عنوان کرد: کرمان در پهنه گسترده زلزله قرار داشته و این یک امر بدیهی است اما افکار عمومی باید بپذیرد که ترس از زلزله بی‌مورد است.

شریفیان با بیان اینکه ما همیشه نباید به دنبال آمار باشیم، تصریح کرد: تأثیراتی که ترس از زلزله در درازمدت بر روی مردم جامعه می‌گذارد اصلا به چشم نمی‌آید که لازم است رسانه‌ها و نهادهای مرتبط در این زمینه بیشتر کار کنند و مردم آگاه شوند(فارس)