به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، محققان پس از بررسی حدود ۵۰۰ زن، به این نتیجه رسیدند که گرفتن رژیم‌های غذایی نامنظم، مثلا برای لاغر شدن در تابستان یا جبران پرخوری‌های زمستان، برای قلب عوارض جبران‌ناپذیری دارد.

در حقیقت، داشتن ثبات وزن برای قلب ضروری است و برخلاف آنچه که سلبریتی‌ها می‌گویند و برای لاغر شدن به خود گرسنگی می‌دهند، باید رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی سالم داشته باشند و وزن خود را همیشه در وضعیت متعادل قرار دهند.

محققان دانشگاه کلمبیا می‌گویند، داشتن وزن مناسب برای سلامت قلب ضروری است اما لاغر شدن کار مشکلی است و نوسان در وزن باعث می‌شود که سلامت قلب و عروق فرد به خطر بیفتد.

این محققان ۴۸۵ زن دارای اضافه‌‌وزن که به طور متوسط ۳۷ سال سن داشتند و شاخص توده بدنی آنها ۲۶ بود، را بررسی کردند.

برخی از این زنان پس از بارداری‌شان، حداقل ۴,۵ کیلوگرم وزن در سال کم کرده بودند تا به وزن سابق‌شان برسند.

در این بررسی مشخص شد، افرادی که بیش از یک بار وزن‌شان کم و زیاد شد، ۸۲ درصد کمتر از دیگران دارای شاخص توده بدنی مناسب ۱۸,۵ تا ۲۵ بودند و همین موضوع آنها را بیش از دیگران در خطر بیماری‌های قلبی قرار داده بود.

محققان انجمن قلب آمریکا، عوامل متعددی در سالم نگهداشتن قلب موثر است که از آنها می‌توان به فشار خون، چربی، شاخص توده بدن، شکر و رژیم غذایی مناسب اشاره کرد.

بررسی نوسان در وزن، پیش از این روی مردها هم بررسی شده بود و نتایج یکسانی داشته است. این مردها دو برابر از دیگران در خطر مرگ‌های ناشی از بیماری قلبی-عروقی می‌گیرند.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند برای داشتن قلبی سالم و دور ماندن از بیماری‌های قلبی-عروقی باید وزن خود را ثابت و البته متناسب نگهداشت.

مترجم: نادیا زکالوند