به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر کاترین ویدرفورد، از مرکز پزشکی بث ایزرئیل بوستون، در این باره می‌گوید: غالبا پیشگیری از بیماری‌های استخوانی با مصرف کافی کلسیم و ویتامین D از طریق رژیم غذایی امکان‌پذیر است.

وی در ادامه می‌افزاید: با مصرف ترکیب درستی از غذاهای سرشار از کلسیم و ویتامین D می‌توانیم سیستم ایمنی‌مان را تقویت کنیم و از استخوان‌هایمان محافظت کنیم. در حال حاضر بسیاری از مواد خوراکی با کلسیم و ویتامین D غنی شده‌اند از این رو تامین میزان مجاز این مواد معدنی در روز امکان‌پذیر است.

متخصصان توصیه می‌کنند: روزتان را با مصرف غلات غنی شده با کلسیم که سرشار از فیبر و مقدار کم شکر است آغاز کنید. مصرف غلات کامل همراه با یک فنجان شیر بالغ بر ۶۰۰ میلیگرم از کلسیم بدن را تامین می‌کند.

به گفته ویدرفورد، ماهی چرب هم منبع عالی ویتامین D است. مصرف ۸۵ گرم ماهی سالمون بیش از ۱۰۰ درصد میزان روزانه ویتامین D بدن را تامین می‌کند.

وی در ادامه می‌افزاید: مصرف انواع گیاهان پربرگ به رنگ سبز تیره نظیر اسفناج، کلم و کاهو هم برای تامین این مواد معدنی مفید هستند.

مصرف ۲۲۵ گرم ماست حدود ۴۰۰ میلیگرم کلسیم بدن را تامین می‌کند. ماست غیرچرب یا ماست یونانی را انتخاب کنید که پروتئین بیشتری را تامین می‌کنند.

شیر بادام و سویا هم گزینه‌های مناسبی به جای شیر هستند به طوریکه شیر بادام بالغ بر ۴۵ درصد میزان روزانه کلسیم و ۲۵ درصد میزان روزانه ویتامین D را تامین می‌کند.

بدن در زمان قرارگیری در معرض نور آفتاب هم ویتامین D تولید می‌کند. تنها ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرارگیری در معرض نور خورشید در روز می‌تواند به قدر کافی ویتامین D تولید کند.

ویدرفورد در ادامه تاکید می‌کند: اگر فکر می‌کنید با کمبود ویتامین D مواجه هستید باید درصدد حل آن برآیید تا استخوان‌های قوی‌ای داشته باشید. (مهر)