به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر علیرضا‌ میراسماعیلی، متخصص پوست و مو درباره ریزش مو گفت: آندروژنتیک آلوپسیا به طور مشخص از فردی به فرد دیگر منتقل ‌می شود. در نتیجه، راهکارهای بهداشتی و آرایشی در طولانی مدت نسبت به درمان‌‌های دارویی  با توجه به اینکه عوارض جانبی ندارند مناسب‌تر است.

این متخصص پوست و مو  در پاسخ به این سوال که عامل آندروژنتیک آلوپسیا چیست؟ عنوان کرد: هورمون تستسترون مازاد، که در دوران بلوغ آزاد ‌می‌شود، عامل رشد موهای صورت است که در عین حال باعث تضعیف ریشه مو در پوست سر نیز ‌می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس وضعیت وراثتی شخص، ریشه‌‌های مو به تستسترون واکنش لحظه‌ای شدید نشان ‌می‌دهند که این امر باعث قطع انرژی‌رسانی به مو  و تضعیف ریشه‌‌های مو می‌شود.

میر اسماعیلی ادامه داد: بر این اساس فاز رشد مو کوتاه شده و دوره زندگی مو قبل از کامل شدن به پایان خواهد یافت. باید بدانیم که معمولا ریشه مو بیش از هشت سال فعال است که این مدت شامل دوره استراحت مو نیز می‌شود. ریشه پس از این مدت، مو را بدون هیچ واهمه‌ای رها ‌می‌کند. به این ترتیب این فرایند رشد قبل از مرگ ریشه ۱۴ بار تکرار ‌می‌شود.

این متخصص پوست و مو  ادامه داد: بسته به وضعیت ژنتیکی فرد، تستسترون ‌می‌تواند از ایجاد c-AMP ( ترکیب پیام رسان انرژی که برای متابولیسم ریشه لازم است) جلوگیری کند که این کار باعث کوتاه شدن دوره عمر ریشه ‌می شود. اگر این روند ادامه یابد، ‌می‌تواند منجر به طاسی سر‌ شود.

‌میراسماعیلی  یادآور شد: برای توقف روند طاسی استفاده از کمپلکس‌‌های کافئین‌ موثر است همچنین تحقیقات لابراتوار دکتر ولف در آلمان نشان داده شده است که کمپلکس کافئین باعث طولانی‌تر شدن دوره رشد ریشه ‌می‌شود که این امر طاسی را در طولانی مدت به تعویق ‌می‌اندازد.