به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، زهره پوراحمد افزود: از آنجا که براساس آخرین مستندات علمی پزشکی کاهش سریع وزن در مدت کوتاه برای سلامتی مضر است، مجوز اینگونه فرآورده های طبیعی تاکنون از این اداره کل صادر نشده است و بنابراین تبلیغات اغواگرانه ای مانند کاهش ۱۲ کیلوگرم طی مدت کوتاه، خلاف مقررات و ضوابط جاری است.

وی اضافه کرد: طبق ضوابط مندرج در ماده پنج قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی مصوب سال ۱۳۳۴ و اصلاحات آن معرفی داروهای طبیعی و گیاهی دارای مجوز از این اداره کل با رعایت مستندات علمی و سایر ضوابط و مقررات و بدون القای ذهنیت های خاص و نیز منوط به دریافت قیمت (مطابق ضوابط مربوط) بلامانع و بدیهی است ارائه مواد مصرف خارج از موارد دارای مجوز، ممنوع است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه ضوابط و مقررات تبلیغات فرآورده های طبیعی اعم از اینترنتی و صدا و سیما در دست بررسی است، تا اطلاع ثانوی هرگونه تبلیغ ممنوع است.

کارشناس اداره غذایی و آشامیدنی با منشاء گیاهی سازمان غذا و دارو اظهار کرد: مطابق ضوابط جاری صرفا دمنوش هایی که از اداره کل امور فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل مجوز اخذ کرده اند ، اجازه درج مورد مصرف روی بسته فرآورده دارند.

پوراحمد افزود: برای اخذ مجوز تولید فرآورده طبیعی، فرآیندی طی می شود که پس از تکمیل پرسشنامه های مربوطه، ارائه مدارک و کنترل های لازم براساس نوع و اجزای فرآورده مورد مصرف درمان یا کمکی در درمان تائید و براساس آن، پروانه ساخت و تولید صادر می شود.

وی ادامه داد: بدیهی است برای لاغری و کم کردن وزن نیز بسته به نوع گیاه یا ماده طبیعی به کار رفته در فرمولاسیون مورد مصرف کاهش وزن برای فرآورده مورد تائید قرار خواهد گرفت. جایگزینی این فرآورده ها با داروهای صناعی، صرفا براساس نظر تخصصی پزشک معالج امکان پذیر است.

وی به مردم توصیه کرد از مصرف فرآورده هایی که ادعای درمانی دارند اما فاقد مجوز سازمان غذا و دارو هستند، خودداری کنند. (ایرنا)