به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، سرطان که تا مدت‌ها، همچون حکم مرگ بود، در دهه ۱۹۴۰، با شروع شیمی‌درمانی، به نوعی بیماری قابل کنترل تبدیل شد. اما این وضعیت در مورد سرطان لوزالمعده، فرق می‌کند. بیشتر سرطان‌ها را می‌توان زود تشخیص داد و از میزان مهلک بودن آن کاست. اما سرطان لوزالمعده معمولا دیر تشخیص داده می‌شود و به همین دلیل قربانی‌های زیادی دارد. لوزالمعده در مرکز بدن قرار دارد و وقتی تومورهای ایجاد شده در آن بدخیم می‌شوند، علایم آن قابل تشخیص می‌شود.

بنابر گزارش‌ها، بیش از ۵۵۴۴۰ نفر آمریکایی به این سرطان مبتلا هستند. سرطان بیشتر این افراد در مراحل سوم یا چهارم زندگی‌شان تشخیص داده می‌شود. تاکنون تصویربرداری‌های سی‌تی اسکن نتوانسته‌اند این بیماری را در همان مراحل اولیه ابتلا، تشخیص دهند. بدتر از همه که برخی از سلول‌های سرطانی در این بیماری، عملا نسبت به شیمی‌درمانی مقاوم هستند. درمان، بخشی از تومورهای بدخیم را از بین می‌برد اما مدتی بعد دوباره، سروکله‌ تومورها پیدا می‌شود.

محققان می‌گویند،‌ این موضوع به این دلیل است که سرطان تشخیص می‌دهد کدام سلول‌ها قوی و کدام‌ها ضعیف هستند و به همین دلیل شروع به تکثیر سلول‌های مقاوم می‌کند. در این مرحله، داروهای به کار برده شده هم بی‌اثر می‌شوند. محققان معتقدند سلول‌های ستاره‌ای لوزالمعده در این بیماری سفت و سخت شده و در برابر درمان مقاومت ایجاد می‌کنند.

در واقع وظیفه این سلول‌ها مراقبت از لوزالمعده است اما فعالیت بیش از حد آنها، جلوی عملکرد این اندام حیاتی بدن را می‌گیرد. تکثیر این سلول‌ها به شکل کنترل‌نشده، جلوی اثربخشی شیمی‌درمانی را هم می‌گیرد. اما اخیرا محققان دارویی تولید کرده‌اند که می‌تواند جلوی فرآیند تکثیر بیش از حد سلول‌های ستاره‌ای را بگیرد و در عین حال از مقاومت آنها در برابر شیمی‌ و پرتودرمانی بکاهد.

به گزارش طبنا، دانشمندان مرکز پزشکی سدارز-سینای امیدوارند که با کشف این داروی جدید بتوانند اثربخشی درمان یکی از مهلک‌ترین بیماری‌ها را حداقل تا ۵۰ درصد افزایش دهند.

مترجم:‌ نادیا زکالوند