به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی میل، معمولا افراد پس از یک هفته کاری پرمشغله، تصمیم می‌گیرند که در روز تعطیل، کمی ‌بیشتر بخوابند، اما تحقیقات متعددی نشان داده که همین بیشتر خوابیدن باعث ایجاد پدیده جت لگ اجتماعی می‌شود که در آن فرد از نظر سلامتی و روحیه، ضعیف شده و خواب آلودگی و خستگی او افزایش می‌یابد. در واقع در این شرایط بدن نمی‌تواند خود را با برنامه خواب همیشگی اش، تنظیم کند. یکی از محققان دانشگاه آریزونا، می‌گوید، حتی خوابیدن یک ساعت بیشتر از متوسط زمان خواب همیشگی، می‌تواند فرد را در معرض مشکلات سلامتی قرار دهد.

محرومیت از خواب کافی می‌تواند از بهره وری در روز بکاهد و منجر به بیماری‌هایی چون دیابت، چاقی و حتی ناراحتی‌های قلبی شود، اما داشتن ثبات در برنامه خوابی، به اندازه خواب شبانه هفت تا هشت ساعته، ضروری است.

محققان ایلنوی نورث وسترن متوجه شدند که پدیده جت لگ اجتماعی، باعث شده تا عملکرد آکادمیک دانشجویان و نمرات امتحانی آنها، کاهش چشمگیری داشته باشد. اما این وضعیت در دانشجویانی که روزهای تعطیل مانند روزهای کاری، از خواب بلند می‌شدند، مشاهده نشد.

این محققان معتقدند دانشجویان با توجه به ساعت درونی بدن و تنظیم خواب منظم، می‌توانند سلامت بمانند و از نظر تحصیلی بسیار موفق عمل کنند. از طرفی محققان آریزونا در بررسی‌های خود متوجه شدند که هر یک ساعت جت لگ اجتماعی، احتمال بیماری قلبی در فرد را تا ۱۱ درصد افزایش می‌دهد.

به گزارش طبنا، بنابر نتایج تمام تحقیقات انجام شده، برای داشتن سلامتی، به غیر از داشتن خواب کافی، باید خواب منظمی‌هم داشته باشیم.

مترجم: نادیا زکالوند