دکتر محمد رضا مهاجری در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره کم‌کاری تیروئید اظهار کرد: کم کاری‌تیروئید در ۲ درصد زنان و ۲ دهم درصد مردان شایع است و با افزایش سن در زنان بالای ۵۰ سال تا ۱۰ درصد افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه کم‌کاری تیروئید به دلیل بیماری خود ایمنی به نام هاشیموتو به وجود می‌آید، افزود: این بیماری سبب شده تا افراد در مقابل تیروئید واکنش نشان دهند و باعث از بین رفتن تیروئید شود که همراه با علائمی همچون ضعف، بی‌حالی، ریزش‌ موها، اختلال در قاعدگی، افزایش وزن، خواب آلودگی، خشکی پوست و افزایش چربی خون همراه است.

این فوق تخصص غدد بیان کرد: کم‌کاری تیروئید در کودکان سبب شده تا قد این کودکان کوتاه‌تر از سایر بچه‌های همسال خود باشد و حتی در برخی از آنها با بلوغ دیررس یا زودرس همراه است.

مهاجری با تاکید بر اینکه در دوران بارداری کم‌کاری تیروئید حتما باید تحت درمان قرار گیرند، عنوان کرد: مادران بارداری که کم‌کاری تیروئید دارند هر ۱ ماه‌ یک‌بار حتما باید به پزشک معالج خود مراجعه کنند و در غیر این صورت افرادی که باردار نیستند مراجعه ۶ ماه‌یکبار کافی است اما حتما باید داروهای تیروئید که هورمون تیروئید را جایگزین می‌کنند مصرف کنند و قطع خودسرانه دارو نداشته باشند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: کم‌کاری تیروئید علاوه بر هاشیموتو در افرادی که سابقه دریافت ید رادیو اکتیو و جراحی تیروئید را دارند نیز بروز می‌کند و قابل ذکر است که این افراد رژیم غذایی خاصی را نباید رعایت کنند و تنها بهتر است مواد غذایی حاوی کلم را کمتر مصرف کنند.