دکتر علیرضا فقیهی در گفت‌و گو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره خر و پف کردن افزود: خر و پف به تنهایی بیماری نیست بلکه یک علامت است و می‌تواند شامل طیف بیماری‌هایی شود که باعث وقفه تنفسی و آپنه می‌شوند.

وی با بیان اینکه اگر خر و پف با وقفه تنفسی همراه باشد می‌‌تواند به سردرد صبحگاهی، کاهش تمرکز فرد و خواب‌آلودگی در طول روز منجر شود و در این حالت درمان آن ضروری است، ادامه داد: معمولا علت این نوع خر و پف مشکلات و افتادگی قسمت عقبی دهان، حلق و زبان کوچک یا زبان نرم است که در این صورت بیمار را به کلینیک خواب ارجاع می‌دهیم.

این متخصص گوش و حلق و بینی توضیح داد: در کلینیک خواب بررسی می‌شود که میزان انسداد تنفسی چقدر است و بر اساس این تشخیص نسبت به جراحی کردن بیمار تصمیم‌گیری می‌شود.

وی عنوان کرد: در شایع‌ترین نوع جراحی، حلق و زبان کوچک و قاعده زبان مورد جراحی قرار گرفته و افتادگی این نواحی را برطرف می‌کنیم، همچنین استفاده از لیزر RF که موجب جمع شدن ناحیه کام می‌شود نیز یکی دیگر از روش‌های درمان خر وپف همراه با وقفه تنفسی است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه خر وپف در کودکان معمولا به دلیل بزرگی لوزه‌های کامی و لوزه سوم است، اضافه کرد: اگر خر وپف در کودک باعث بیماری‌هایی مانند وقفه تنفسی، عفونت گوش یا عفونت سینوس در کودک شود،‌ عمل برداشتن لوزه را انجام می‌دهیم.

وی استفاده از وسیله‌ای به نام سی‌پپ را درمان غیردارویی خر و پف خواند و گفت: این وسیله روی سر بیمار گذاشته شده و مانع افتادگی حلق و زبان کوچک می‌شود و معمولا افرادی که تمایل به جراحی ندارند از آن استفاده می‌کنند هر چند که استفاده از آن به‌ویژه در زمان خواب بسیار سخت است.

فقیهی خاطرنشان کرد: با بالا رفتن سن میزان خروپف افراد نیز بیشتر می‌شود زیرا هر چه سن افزایش یابد مخاط نیز شل‌تر شده و دچار افتادگی می‌شوند.