دکتر شاهین صالحی در گفت‌وگو با طبنا (خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: شرایط منع به این معناست که اگر خانم بارداری این شرایط را دارا باشد نباید ورزش کند و در غیراین صورت مجاز به ورزش است؛ مثل خانم بارداری که فشار خون بالا، مشکلات تنفسی، ریوی یا قلبی دارد، بیشتر از دوقلو باردار است یا مشکل دهانه رحم دارد یا خونریزی و دیابت کنترل نشده و دردهای شکمی‌دارد.

وی تاکید کرد: اینها یک سری از مواردی هستند که خانم‌های باردار را از ورزش کردن منع می‌کند؛ مگر اینکه مجوز متخصص زنان و زایمان را داشته باشد و این مورد را برایش مجاز کرده باشد.

صالحی اضافه کرد: خانم بارداری که ورزش می‌کند تپش قلب شدید می‌گیرد و دچار تنگی نفس می‌شود و این موارد هم برای مادر و هم برای بچه می‌تواند خطرناک باشد. در خارج از این موارد ما خانم‌های باردار را به ورزش توصیه می‌کنیم.

این متخصص پزشکی ورزشی تصریح کرد: ماه بارداری نیز در اینکه آیا خانم باردار می‌توانند ورزش کند یا نه نیز تاثیرگذار است و اینکه آیا قبل از بارداری هم ورزش می‌کرده یا نه در نوع ورزش خانم باردار می‌تواند موثر باشد و برنامه ورزشی آنها بر همین اساس متفاوت خواهد بود.

وی گفت: خانم باردار در سه ماهه اول بارداری می‌تواند ورزش‌های هوازی نظیر پیاده‌روی و دویدن‌های آرام و استفاده از تجهیزات ورزشی که در پارک‌ها نصب شده را انجام دهد اما ورزش‌هایی که روی شکم فرد یا روی عروقی تحت شکم مانند آئورت هستند، فشار بیاورد و جریان خون را مختل کند یا به کمر مادر فشار بیاورد مانند دراز نشست، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شوند.