معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت گفت : در دوران پس از انقلاب تا به الان موضوع سلامت موضوع اولویتداری برای دولت ها نبوده اما خوشبختانه در دولت یازدهم مسئولین کشور در مجلس و دولت به این امر توجه ویژه ای کرده اند و آثار و برکات آن را هم دیده ایم.

به گزارش خبرگزاری سلامت دکتر سیدعلی صدرالسادات, معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت در جشنواره عمران سلامت تبریز در تالار شهید شایانمهر دانشکده پزشکی گفت: ما برای خدمات بهداشتی، درمانی و آموزشی در حوزه سلامت به زیرساخت های مناسبی نیاز داریم، زیرساخت هایی که بتواند به این مقوله کمک اساسی بکند، از این رو در دوران پس از انقلاب تا به الان موضوع سلامت موضوع اولویتداری برای دولت ها نبوده است. خوشبختانه دولت یازدهم این توجه را داشته است و مسئولین کشور در مجلس و دولت این توجه را کردند و ما هم آثار و برکات آن را مشاهده می کنیم و اگر این زیرساخت ها فراهم نمی شد نمی توان انتظار داشت که خدمات مناسبی هم ارائه شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت گفت: در جشنواره عمران سلامت چه در سطح ملی و چه در سطح دانشگاهی فعالیت هایی که انجام شده است ارائه می شود. همچنین خیرین کمک های زیادی در این زمینه کرده اند و ناظرین و دست اندرکاران تلاش کردند و سختگیرانه و دلسوزانه این امر را به سرانجام رساندند و همه دست به دست هم دادند تا نتیجه کارها مورد رضای حق تعالی و مردم باشد.

دکتر صدرالسادات افزود: یکی از کارهایی که ما برای این دوره هدفگیری کردیم این است که بتوانیم شاخص تخت های بیمارستانی را به یک استاندارد مطلوب تری برسانیم.

وی اضافه کرد: در ابتدای دولت یازدهم شاخص تخت های بیمارستانی به ازای هر هزار نفر ۱.۶ بود در حالیکه نیاز ما بیشتر از این است بنابراین اولین کاری که انجام دادیم افزایش تخت های بیمارستانی بود و در راستای آن طرح ۲۱ هزار تخت بیمارستانی را آغاز کردیم و خوشبختانه امروز مفتخریم که توانستیم این طرح را به اهدافش برسانیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با بیان اینکه در بسته های طرح تحول سلامت اقدامات خوبی در حوزه عمرانی انجام شده است اضافه کرد: در طرح توسعه و تکمیل شبکه بهداشت نیز کارهای بسیار ارزشندی انجام شده است که در سال های گذشته شروع شده بود و باید آنها را تکمیل می کردیم چراکه این بستر باید فراهم می شد و نکته دیگر صرفه جویی و نگهداری از تجهیزاتی بود که باید آنها را با استفاده از مدلی نگهداری می کردیم.

دکتر صدرالسادات در ادامه با ارائه گزارشی از وضعیت طرح های ۲۱ هزار تخت بیمارستانی، تحول نظام سلامت و تکمیل و توسعه شبکه بهداشتی کشور گفت: در استان آذربایجان شرقی حدود شش هزار تخت فعال وجود دارد که ۲۳۰۰ تخت آن فرسوده است و ما باید خدماتی را در این زمینه در استان انجام می دادیم، در قالب طرح تحول سلامت و ۲۱ هزار تخت حدود ۱۱۶۸ تخت در استان آذربایجان شرقی است که بخشی از آن به نتیجه رسیده است و سه هزار تخت هم در دست اجراست.همچنین سهم استان در طرح بهسازی و توسعه بلوک های زایمانی ۷۲ تخت، کلینیک های ویژه به منظور ارائه خدمات ارزان به مردم ۱۴ پروژه و در طرح احداث و بهسازی اورژانس های بیمارستانی ۶۸ تخت است.

وی گفت: در بحث ارتقاء سرانه فضای بهداشتی نیز در نظر داریم این شاخص را از ۴۴ مترمربع به ۷۵ مترمربع به ازای هر هزار نفر برسانیم. همچنین طی سال های ۹۲ تا ۹۵ در مجموع تعداد ۴۵۱۵ واحد بهداشتی تکمیل شده است.

همچنین در این مراسم از تمبر یادبود جشنواره عمران سلامت تبریز توسط معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت رونمایی شد.